Таг : субвенции

Скопје

Град Скопје: Почнува аплицирањето за субвенции за велисопиеди и електрични тротинети

Влатко Зорба
Градот Скопје утре ќе ги објави јавните повици за доделување субвенции за велосипеди и електрични тротинети во 2020 година. Новитет оваа година е што граѓаните...
ЕКОНОМИЈА

Компаниите што ќе користат помош за исплата на плати три месеци не смеат да отпуштат работници

Работодавците што ќе користат помош за исплата на плати три месеци не смеат да отпуштат работници. Ваква измена на уредбата за субвенционирање на придонесите од...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Новините за субвенционирање на плати се за бенефит и на работниците и на работодавачите

Берта Китинска
Се работи за добро осмислени промени во мерката за субвенционирање на плати во стопанството кои ќе дадат бенефит и за работниците и за работодавачите, порача...
Хроника

Инспектор заработи кривична – примил поткуп за субвенции

Берта Китинска
Инспектор во Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој заработи кривична пријава за примање поткуп од фирма која ја контролирал за исплаќање субвенции....
Политика

Заев: Ударот врз економијата е голем, но ќе успееме да ги заштитиме работниците

Берта Китинска
Средствата кои Владата заедно со Светска банка ги обезбеди за компаниите и за работниците се за спас на многу работни места. За да можат да...
ЕКОНОМИЈА

Започнува алтернативното субвенционирање: Еве кои се условите за исплата на придонеси за време на вонредна состојба

Берта Китинска
Со Уредбата со законска сила за субвенционирање на исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување за време на вонредна состојба, се уредуваат условите, начинот и...
ЕКОНОМИЈА

Спасовски: За да ја искористат финансиската поддршка, работодавачите ќе треба да исполнат неколку услови

Берта Китинска
На денешната прес-конференција премиерот Оливер Спасовски ги презентираше 17 нови владини мерки. Со пврата мерка  се предвидува финансиска поддршка за правните субјекти. Работодавачите  ќе треба...
МАКЕДОНИЈА

Продолжува доделувањето на субвенции за чистење на оџаци

Влатко Зорба
Градот Скопје и во 2020 година продолжува со доделување субвенции за чистење на оџаците, со цел намалување на загадувањето на амбиентниот воздух. Со Јавниот повик...
ЕКОНОМИЈА

Близу 200 илјади работници се корисници на мерката за субвенционирање придонеси за раст на плата

Берта Китинска
Мерката за субвенционирање придонеси за раст на плата ја користат 119.445 работници во државата. Во Скопје има 8.860 работотдавачи на 51.760 вработени лица, во регионот...
ЕКОНОМИЈА

Бабовски: Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период

Stefanija Kuzmanovska
Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период, истакна директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, кој присуствуваше...