Таг : помош

СПОРТ

Италијанската Влада ќе издвои 400 милиони евра за обнова на спортот во земјата

Stefanija Kuzmanovska
Италијанската Влада ќе издвои 400 милиони евра за обнова на спортот во земјата, изјави министерот за спорт, Винченцо Спадафора. Со мерката ќе бидат опфатени сите...
Политика

Влада: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ да престане да врши притисок врз институциите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ да престане да врши притисок врз институциите и да престане помошта за граѓаните кои се враќаат во земјата да ја нарекува “уништување...
Забава МАГАЗИН

Таткото на Леди Гага бара финансиска помош

Кристина Денесовска
Таткото на пејачката Леди Гага, Џо Џерменота, е сопственик на ресторани во Њујорк кои поради пандемијата морал да ги затвори и отпуштил триесет свои вработени....
ЕКОНОМИЈА

Економскиот совет го разгледа дополнителниот пакет мерки за справување со економските последици

Економскиот совет, кој работи на иницијатива на претседателот на Владата на Оливер Спасовски, денеска го одржа вториот состанок на кој беше разгледан дополнителниот пакет мерки...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Четири начини како да утешите некој кој паничи попради вирусот

Додека владее пандемијата на никого не му е лесно, но некои луѓе потешко се носат со новонастанатата ситуација. Доколку некој од вашите блиски е во...
МАГАЗИН Технологија

Спотифај покренува проект за помош на музичарите

Кристина Денесовска
Фирмата Спотифај соопшти дека поткренува проект за помош на музичарите, COVID-19 Music Relief, со цел да се собираат сретства за нив во екот на пандемијата...
Политика

Вархеји: Определивме првична финансиска помош и начини за ублажување на социоекономските последици во С.Македонија

Влатко Зорба
Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји, денеска со писмо го информираше претседателот на Владата Оливер Спасовски дека веќе издал инструкции...
ЕКОНОМИЈА

Загрозени 29.000 вработени во угостителството, бараат помош од државата

Државата да каже дали предвидува поддршка за угостителите. Ако не, тие навреме да бараат помош преку други мерки, за да не останат без никаков приход,...
Политика

Евроамбасадорот Жбогар вети 66 милиони евра од ЕУ за борба притив коронавирусот

Амбасадорот на Европската унија во Македонија, словенечкиот дипломат Самуел Жбогар вчера на својот профил на Твитер ја најави финансиската поддршка која земјава ќе ја добие...
Забава МАГАЗИН

Хороскопот открива како полесно да ја поднесете самоизолацијата

Вашиот хороскопски знак може да ви даде некакви идеи како да се носите со носадата или немирот, во време кога сте присилени да останете дома....