Таг : Западен Балкан

Регион

Курц: Земјите од Западен Балкан се потенцијални приматели на прекумерен капацитет за вакцини набавени од ЕУ

Влатко Зорба
Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја пофали претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен за планирањето на прекумерните капацитети во вакцината за коронавирус за помош...
Регион

Американски медиуми: Бајден ја „воскреснува“ Југославија, ќе влезат 6 балкански земји, а Белград ќе биде седиште!

Влатко Зорба
Поранешниот балкански дипломат Тимоти Лес вели дека регионот, под раководство на новиот американски претседател Џо Бајден, ќе биде еден вид „ЕУ-Југославија“ – нов мултиетнички ентитет,...
АНАЛИЗИ Регион

Колекција на „заробени држави“ на Балканот

Влатко Зорба
Западен Балкан повторно е претворен во полигон за обука за интересите на големите сили, чиишто влијанија – либералниот Запад – се номинално добредојдени, додека други...
ЕУ

Европската комисија: Балканот го чека голема работа во борбата за чист воздух

Stefanija Kuzmanovska
Употребата на цврсти горива, јаглен во индустријата, енергијата и греењето на домаќинствата и издувните гасови од старите автомобили се главните причини за загадување во земјите...
ЕУ

Јеремиќ: Сега е тешко да се замисли проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан

Влатко Зорба
Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, оцени дека „нема смисла“ да не се дозволи земјите од Западен Балкан да станат дел од европското семејство,...
ЕУ

Борел: Земјите од Западен Балкан се во срцето на Европа

Претпладнево на Самитот во Софија, во рамки на Берлинскиот процес, се обрати и шефот на дипломатијата на ЕУ кој упати силна порака, во која ги...
Политика

Заев: Имаме очигледна политичка поддршка за процесот на проширување и за спроведување на пристапните преговори

Влатко Зорба
Во Софија денеска започна лидерскиот Самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес, на кој оваа година ко-домаќини се Република Бугарија и Република Северна...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Иднината на Западен Балкан е во создавањето заеднички регионален пазар

Влатко Зорба
Иднината на Западен Балкан е создавање на заеднички регионален пазар чија цел е посилна економска интерграција на регионот и негова подготовка за големиот внатрешен паазар...
Регион

Сијарто повтори: Западен Балкан во ЕУ е во интерес на Унгарија

Влатко Зорба
Унгарија смета дека европската интеграција на Западен Балкан е нејзин стратешки интерес, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи, Питер Сијарто. „Мирот и напредокот на...
ЕКОНОМИЈА

Светска банка: Црна Гора во најсилна рецесија во регионот на Западен Балкан

Stefanija Kuzmanovska
Според последните проекции на Светска банка, Црна Гора ќе има најсилна рецесија во регионот на Западен Балкан, проценета на 12,4 проценти, што ќе резултира со...