Таг : Форум

МАКЕДОНИЈА

Тинк тенк форум: Во Европа секогаш имало бран на мигранти, треба да се најде начин како да се менаџира со нив

Во Европа секогаш имало бран на мигранти и тој ќе продолжи, но треба да се најде начин како да се менаџира, истакнаа учесниците на вториот...
Некатегоризирано

На 27 февруари ќе се одржи вториот Национален форум за здравје

Берта Китинска
Под мотото „Здрави мајки, здрави новороденчиња: Северна Македонија одговара на предизвиците“ на 27 овој месец во Скопје ќе се одржи вториот Национален форум за здравје...
МАКЕДОНИЈА

Форум: ЕУ дава континуирана поддршка на граѓанското општество во регионот

Stefanija Kuzmanovska
Европската Унија се уште гледа на регионот со голем интерес. И покрај недонесувањето одлука во октомври за почеток на преговори од страна на Советот на...
Политика

Регионален форум за Западен Балкан и Турција за граѓанско општество во Скопје

Stefanija Kuzmanovska
Во организација на проектниот тим на EУ TAKCO 3 поддржан од Европската Унија со цел унапредување и зајакнување на капацитетите и улогата на граѓанските организации, денеска во Скопје ќе се...
МАКЕДОНИЈА

Форум со градоначалници за спроведувањето на Законот за локалната самоуправа

Ивана Рамаданова
Министерството за локална самоуправа во соработка со ОБСЕ спроведува процес на оценка на имплементацијата на Законот за локалната самоуправа во рамките на кој се организирани...
Политика

Заев: Младите треба да се двигатели на промените, не може да чекаме некој друг да ни помогне

Влатко Зорба
Политичките лидери од регионот треба да ги обезбедат сите услови со цел младите да го прифатат и да го предводат бранот на промени во своите...
Култура

Исмаили и Шуганг го најавија Форумот за културна соработка на Иницијативата „17+1“

Влатко Зорба
Министерот за култура на Република Северна Македонија, Хусни Исмаили, и министерот за култура и туризам на Народна Република Кина, Луо Шуганг, кој ја предводи кинеската...
Политика

Пендаровски: Со регионални иницијативи до посилно делување пред бриселските институции

Влатко Зорба
На средбата со претседателот Александар Вучиќ заклучивме дека она што недостасуваше во сите овие изминати години се изворните иницијативи во регионот и заеднички заклучивме дека...
Политика

Ципрас: Северна Македонија покажа дека е кредибилен партнер за ЕУ и треба да почне преговори

Влатко Зорба
Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е победа на дипломатијата над национализмот, можност за поблиска соработка меѓи двете земји, придонес за...