СТАНДАРД life

СКМ

ЕКОНОМИЈА

Азески: Западен Балкан може да понуди успешна економска приказна, но само ако сите земји функционираат во ист правец

Успешна регионална економска приказна може да понуди Западен Балкан, но само ако сите 6 земји функционираат во ист правец, со исти стандарди и со усогласена...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи на средба со СКМ: Четирите пакети економски мерки реализирани со 87% успешност

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денес оствари он-лајн средба со Управниот одбор на...
ЕКОНОМИЈА

ССМ: Да си правиш дебата без да ги слушнеш работниците е еднакво на робовладетелско општество

Влатко Зорба
„Да си правиш дебата дали требало или не да се работи во недела и да дебатираш сам со себе без да ги слушнеш работниците односно...
ЕКОНОМИЈА

Западен Балкан може да заштеди и до 800 милиони евра со Зелените коридори

Влатко Зорба
Осумдесет проценти од сите камиони користеле Зелени коридори и речиси половина од милион камиони имале корист од приоритетниот премин и поедноставените процедури во 2020 година,...
ЕКОНОМИЈА

Азески: Да требаше Стопанската комора да ги донесе вакцините, тие ќе беа донесени

Влатко Зорба
Претседателот на Стопанската комора на Македонија (СКМ), Бранко Азески на денешната средба со членките на комората посветена на актуелните прашања важни за стопанствениците, на која...
ЕКОНОМИЈА

СКМ: Ограничувањето на можноста за работа во недела ќе влијае на продуктивноста и конкурентноста на компаниите

Влатко Зорба
Ограничувањето на можноста за работа во недела или наметнувањето дополнителни трошоци за компаниите кај кои работењето во недела е дел од редовниот работен процес, ќе...
ЕКОНОМИЈА

Сопственици на спортски обложувалници: Ако ставиме клуч на врата, државата ќе загуби над 250 милиони евра

Влатко Зорба
Ако ставиме клуч на врата, државата ќе загуби повеќе од 250 милиони евра, предупредија денеска сопствениците на спортските обложувалници. Испровоцирани од предлог-измените на Законот за...
ЕКОНОМИЈА

СКМ го менува називот во Стопанска комора на Северна Македонија

Влатко Зорба
Подготвена е нацрт-одлука за изменување и дополнување на Статутот на Стопанската комора на Македонија, со која се предлага промена на називот на Комората со додавање...
КОМПАНИИ

Штерјова-Душковска: Состојбата во македонската економија е тешка, но не е драматична

msp-admin
Стопанската комора на Македонија, со прес-конференција која се одржа во просториите на компанијата „Брако“ во Велес, ги започна активностите кои во текот на декември ќе...