Стандард

работа

БИЗЛАЈФ

Зошто НИКОГАШ не треба да работите БЕСПЛАТНО?

Влатко Зорба
Веројатно веќе сте се нашле во ситуација да ви побараат бесплатна услуга или производ од добра волја, па дури и кога ви понудиле пари за...
БИЗЛАЈФ

6 совети на фриленсер како да кажете „не“ на клиенти и да не ги изгубите

Влатко Зорба
Сигурно ви се случило, доколку работите како фриленсер, да се обидете да прифатите што повеќе работи, а на крајот на неделата да сфатите дека немате...
БИЗЛАЈФ

5 знаци дека треба да дадете отказ во 2021 година

Влатко Зорба
Празничниот период помина, расположението спласна и сега, во нерасположен, се враќате на работа. Не грижете се, не сте сами. Според некои истражувања, првите месеци од...
ТЕХНОЛОГИЈА

Workspace for Education – нова платформа за работа и учење од далечина на Google

Влатко Зорба
Google секојдневно ја исполнува својата амбициозна мисија да обезбеди брз и удобен пристап до информации на Интернет за милиони корисници. Неколку кликања од екранот на...
БИЗЛАЈФ

7 знаци дека работата што ја работите целосно го уништува вашето ментално здравје

Влатко Зорба
Многу вработени, наводно, се чувствуваат депресивно барем во одреден момент од нивната кариера, но како препознавате дека токму за тоа станува збор? Во морето на...
БИЗЛАЈФ

Дали „гасите пожари“ на работа или го правите она што НАВИСТИНА Е ВАЖНО?

Влатко Зорба
Барањата за ефикасност при работа создадоа заблуди за тоа што навистина значи продуктивен работен ден, поради што многу луѓе мислат дека зафатеноста е исто што...
БИЗЛАЈФ

Прашања што најголемите бизнисмени им ги поставуваат на кандидатите за работа

Влатко Зорба
Многу од најуспешните луѓе ги сведоа интервјуата за работа на наука – и немаат навика да трошат време на ирелевантни истражувања. Всушност, тие често имаат...
БИЗЛАЈФ

Ако долго седите на РАБОТА, ова е најдобрата ХРАНА за вас

Влатко Зорба
Ако поминувате добар дел од денот во канцеларија поради работа, сигурно сте свесни дека долгото седење остава нездрави последици на вашето тело. За време на...
ЕКОНОМИЈА

СКМ: Ограничувањето на можноста за работа во недела ќе влијае на продуктивноста и конкурентноста на компаниите

Влатко Зорба
Ограничувањето на можноста за работа во недела или наметнувањето дополнителни трошоци за компаниите кај кои работењето во недела е дел од редовниот работен процес, ќе...
БИЗЛАЈФ

Дали е подобар моделот 3-2-2 или четиридневна работна недела?

Влатко Зорба
Повеќето образовани работници работат далечински скоро една година, но некои едвај чекаат да се вратат во канцелариите, додека други се надеваат дека ќе продолжат да...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!