Таг : дома

Компании и пазар

Секој петти вработен во Србија работи од дома

Stefanija Kuzmanovska
Истражување за влијанието на пандемијата врз начинот на којшто функционираат компаниите во Србија, како и на внатрешната и надворешната трговска размена, покажува дека 23% од...
Компании и пазар

Работа од дома и без диплома: 10 најплатени работни места

Stefanija Kuzmanovska
Џонатан Дингел и Брент Нојман од Универзитетот во Чикаго истражувале за видовите работни места кои потенцијално може да се извршат од дома, објави Bizlife. Видовите...
ЕКОНОМИЈА

Како влијае работата од дома врз кариерата на жените, а како на мажите?

Stefanija Kuzmanovska
Пандемијата принуди многумина да работат од дома, но сега се поставува прашањето како тоа се рефлектира врз кариерата на жените, од една, и на мажите,...
Здравје и Храна

Работите од дома – движете се за да спречите длабока венска тромбоза

Stefanija Kuzmanovska
Во последните месеци, сè повеќе луѓе работат од дома поради пандемија на коронавирус, а некои зарад тоа помалку се движат и помалку вежбаат. Германските лекари...
Компании и пазар

Работата од дома е помалку стресна и попродуктивна

Влатко Зорба
Една германска студија покажала дека работата од дома за време на пандемијата на коронавирусот, работниците ја доживуваат позитивно. “Вработените кои за време на пандемијата преминале...
СВЕТ

Луѓето попрво ќе се заразат со корона во својот дом, отколку надвор од него

Stefanija Kuzmanovska
Епидемиолозите од Јужна Кореја утврдиле дека поголема е веројатноста луѓето да бидат заразени со коронавирус во својот дом отколку во контакт со луѓе надвор од...
Забава

Познатиот plus-size модел изненади со објавување на фотографии од породувањето дома

Stefanija Kuzmanovska
Британскиот plus-size модел Искра Лоренс го роди своето прво дете кон крајот на април. Два месеци по породувањето, таа одлучи да ги сподели интимните фотографии...
СВЕТ

Путин: Потребата за работа од дома ќе остане и по пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Искуството за работа од дома ќе биде потребно и по завршувањето на пандемијата, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. „Денес многу, многу работи се прават...
Компании и пазар

Вработените во „Фејсбук“ ќе работат од дома до крајот на годината

Stefanija Kuzmanovska
Од Фејсбук соопштија дека работниците кои биле во можност да работат од дома, ќе можат да го сторат тоа до крајот на годината, додека пандемијата...