СТАНДАРД life

Гугл

Храна

🎥Бибимбап – најбараниот рецепт во светот во 2023 година

Urednik
Google и оваа година ги објави годишните податоци за пребарување, а кога се во прашање рецептите – еве кои најмногу се пребаруваа во 2023 година....
КОМПАНИИ

„Амазон“ и „Гугл“ под истрага поради лажни оценки на производи

Stefanija Kuzmanovska
Британскиот регулатор на конкуренција отвори официјална истрага за да утврди дали „Амазон“ и „Гугл“ презеле доволно мерки за борба против лажните оценки на производите. Управата...
ТЕХНОЛОГИЈА

Google претстави нова верзија на Android, моментално достапна само за одбрани

На својата конференција за девелопери, Google за прв пат покажа како ќе изгледа новата верзија на нивниот оперативен систем – Android 12. Системот нема да...
КОМПАНИИ

Google заштедил МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ поради работата од дома

Влатко Зорба
Со олабавување на ограничувањата поврзани со коронавирусот, се повеќе луѓе резервираат патувања и хотели преку Интернет. Ова е многу добро за рекламниот бизнис на Google....
КОМПАНИИ

Alphabet заработи 55,3 милијарди долари во првиот квартал од оваа година

Влатко Зорба
Очигледно, оваа година започна добро за големите технолошки компании котирани на берзите. Ние сме во периодот на објавување на првите финансиски извештаи, а со оглед...
ТЕХНОЛОГИЈА

Google го следи однесувањето на корисниците на Android

Влатко Зорба
Безбедносниот експерт Макс Шремс поднесе жалба против Google во Франција, тврдејќи дека овој технолошки гигант ги следи сопствениците на телефони со Android без нивно знаење....
ТЕХНОЛОГИЈА

Google инвестира 25 милиони евра во борбата против лажните вести

Влатко Зорба
Американскиот интернет гигант Google ќе инвестира 25 милиони евра во новосоздадениот Европски фонд за медиуми и информации, чија цел е борба против лажните вести. Пребарувачот...
КОМПАНИИ

Google склучи договори за објавување содржини со повеќе од 600 медиуми

Влатко Зорба
Google во средата објави дека склучил договори за објавување содржини со повеќе од 600 медиуми ширум светот, најавувајќи дека ќе одвои една милијарда долари за...
КОМПАНИИ

Google ќе плаќа надомест на италијанските медиуми

Влатко Зорба
Google во средата објави дека потпиша серија договори за лиценцирање со италијански медиуми, со што се отвори патот за надоместоци за издавачите на печатени изданија...
ТЕХНОЛОГИЈА

Се соочуваат со казна од 5 милијарди долари: Google тужен поради „лажење за инкогнито режимот“

Влатко Зорба
Сите, барем еднаш, користеле инкогнито режим при работа со веб-прелистувач. Меѓутоа, ако „сурфате“ на Интернет анонимно, тоа не значи дека вашите активности се целосно скриени....