Таг : Вести

Скопје

ФОТО: Возило на Брза помош наместо пациенти вози цвеќиња

Берта Китинска
Низ социјланата мрежа кружат фотографии на која се гледа како возилото на Брза помош се полни со цвеќиња. Според објавата брзата помош е од Делчево,...
МАКЕДОНИЈА

ЛИСТА: Коронавирусот забрзано се шири во три скопски општини

Берта Китинска
Скопје се уште е на врвот на листата по бројот на активни преностиели на Ковид 19. Од почетокот на епидемијата во општина Чаир беше забележан...
Компании и пазар

„Google“ е подготвен да им исплати на медиумите милијарда долари за содржина

Влатко Зорба
„Google“ планира да им исплати на медиумите милијарда долари за содржина во следните три години, рече извршниот директор Сундар Пичаи денеска, попуштајќи на притисокот од...
МАКЕДОНИЈА

Родители преку петиција бараат далечинска настава

Берта Китинска
Родители преку онлајн петиција, која досега ја потпишале 2000 граѓани, бараат учебната година од 1 септември да се одвива со далечинско учење, а ова барање...
Компании и пазар

Која е првата земја во која Фејсбук и Гугл ќе плаќаат за вести?

Влатко Зорба
Австралија ќе стане првата земја што ќе побара од интернет компаниите да плаќаат на медиумските куќи за вести. Оваа земја ќе ги присили технолошките гиганти...
МАКЕДОНИЈА

Во три македонски града има само по еден активен позитивен случај на вирусот

Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и...
МАКЕДОНИЈА

Во интерес на секој граѓанин е да се стави крај на „инфодемијата“ – ЕУ ја засилува борбата против лажните вести поврзани со коронавирусот

Во текот на изминатата недела, Европската Унија дополнително ги засили напорите во борбата со лажните вести кои се поврзани со пандемијата предизвикана од коронавирусот. Во...
МАКЕДОНИЈА

Нов член во ЗОО Скопје: Кенгурката Пикси од стана мајка (фото)

Во секој момент скопјани очекуваат Зоолошка градина да ги отовори вратите за посетители. Изминатава недела Скопје ЗОО доби неколку принови.Вчера мама Пикси доби бебе ....
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Рестораните, градинките и училиштата ќе работат по посебни протоколи

Берта Китинска
-Комисијата на заразни болести веќе работат на протоколите кои ќе се воведат во рестораните па за училиште и градинките. Сите протоколи ќе се споделат со...