СТАНДАРД life

Италија

Храна

Осо буко со зеленчук! Италијански специјалитет за цело семејство

Urednik
Ова универзално популарно јадење потекнува од Милано. Иако е многу лесно за подготовка, остава долготрајно задоволство и после јадење…Уживајте! Состојки: * телешка коленица * две...
МК Сцена

Манчевски доби Специјална награда на фестивалот И-фест во Калабрија

Urednik
Уште една награда за најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски – викендов доби Специјална награда на фестивалот И-фест во Калабрија, Италија. Манчевски е почесен гостин на фестивалот, кој...
Шоубиз

Рамбо стигна во Ватикан: Сталоне со семејството на прием кај папата

Urednik
Папата Франциск во петокот на приватна аудиенција во Ватикан го прими холивудскиот актер со италијанско потекло Силвестер Сталоне и неговото семејство, соопшти Светата столица. Сталоне...
КОМПАНИИ

Италија од денес постепено ја отвора економијата

Влатко Зорба
Во Италија, постепеното отворање на економијата стапува на сила денес, што значи дека баровите, рестораните, кината и концертните сали ќе бидат делумно отворени низ целата...
КОМПАНИИ

Кој е планот на една од најпогодените земји во Европа: Во која насока оди новиот долг?

Влатко Зорба
Италијанскиот премиер Марио Драги денеска треба да претстави нацрт план за опоравување на Италија, изјавија вчера три извори од италијанската влада. Земјата планира да потроши...
КОМПАНИИ

Италија: Над 5 милиони граѓани немаат ниту за основните потреби, 355.000 се под апсолутната граница на сиромаштија

Влатко Зорба
Од почетокот на пандемијата, бројот на Италијанци кои се сметаат за сиромашни е зголемен за еден милион, пишува весникот „Ил манифесто“, наведувајќи дека сега 5,2...
КОМПАНИИ

Google ќе плаќа надомест на италијанските медиуми

Влатко Зорба
Google во средата објави дека потпиша серија договори за лиценцирање со италијански медиуми, со што се отвори патот за надоместоци за издавачите на печатени изданија...
КОМПАНИИ

Дарежлива помош за 5 сектори: Оваа европска земја има мисија да спречи ширење на сиромаштија

Влатко Зорба
Италијанската влада усвои нов пакет мерки за помош на најпогодените од економската криза предизвикана од пандемијата Ковид-19. Според локален весник, помошта од 32 милијарди евра...