СТАНДАРД life

награда

Шоубиз

Снуп Дог ги прозва Греми затоа што никогаш не освоил награда

Radmila Tasevska
Снуп е еден од раперите кои биле номинирани за најмалку 10 Греми, но никогаш не освоиле награда. Заедно со него, кој има 16 номинации, се...
Шоубиз

🎥Урнебесна реакција на Рајан Гослинг по освојувањето на наградата на Critics Choice

Urednik
Сезоната на филмски награди е во полн ек, а љубителите на филмот уживаат гледајќи го сиот овој гламур, а особено како нивните омилени актери и...
МК Сцена

„Кајмак“ ја заврши 2023 година со нова меѓународна награда

Radmila Tasevska
Филмот „Кајмак” на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, ја заврши 2023 година со нова меѓународна награда – седма по ред за филмот, а вкупно десетта...
МК Сцена

Тамара Котевска со награда за оставање на трајни вредности доделена од TRT International Documentaries Awards

Urednik
Режисерката Тамара Котевска доби награда за придонес во документаристиката, односно, за „оставање трајни вредности“, на TRT International Documentaries Awards, што се одржаа во Истанбул. Котевска...
МК Сцена

Тозија: „М“ ја доби наградата за најдобар на „Dances with films“ затоа што не е клише, ретко виден за тамошната публика!

Urednik
Филмот „М“ на Вардан Тозија ја доби наградата за најдобар филм на њујоршкото издание на фестивалот „Dances with films“ кој според USA Тoday, фестивалот се...
МК Сцена

Манчевски доби Специјална награда на фестивалот И-фест во Калабрија

Urednik
Уште една награда за најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски – викендов доби Специјална награда на фестивалот И-фест во Калабрија, Италија. Манчевски е почесен гостин на фестивалот, кој...
МК Сцена

„Ристо Шишков“ за Симонов за улогата на Павле во претставата „Лагата“

Urednik
Жири-комисијата на 31. Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“ во состав: Дарја Ризова, претседател, Мими Таневска и Иван Додовски, членови, едногласно ја доделија престижната...
МК Сцена

Нов успех за „Бизнисот на задоволството“ на режисерот Цветановски: специјална награда во Романија и селекции во Шпанија и Италија

Urednik
Долгометражниот игран филм „Бизнисот на задоволството” на режисерот Гоце Цветановски ја доби специјалната филмска награда и статуетка за граѓански активизам на фестивалот „Сим Фест” во...
МК Сцена

„Те дуа, жими мене“ награден на филмски фестивал во Албанија

Urednik
Македонскиот независен филм, „Те дуа, жими мене“, на затворањето на „Tirana European Youth Film Festival 2023“, се закити со престижната награда од публика. Филмот беше...
МК Сцена

Лабина Митевска е годинашна добитничка на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“

Radmila Tasevska
Познатата македонската актерка и продуцент Лабина Митевска е добитник на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ за исклучителен придонес во македонската кинематографија, што традиционално секоја...