Таг : Белград

Регион СВЕТ

Во Белград вечерва со истрел во глава е убиен 41-годишен маж пред неговата сопруга и детето

Во Белград вечерва со истрел во главата е убиен 41-годишниот Марко В. пред неговата сопруга и детето. Непознат маж му се приближил пред Основното училиште...
Регион СВЕТ

Во Белград почна протестот „1 од 5 милиони“

Протестот во организација на здружението „1 од 5 милиони“ почна вечерва во центарот на Белград. Според најавите, собирот претставува потсетување на акциите во текот на...
Регион

Палмер: Нормализација на односите Белград-Приштина значи и меѓусебно признавање

Влатко Зорба
Пратеникот на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер нагласи дека САД сакаат да видат целосна нормализација на односите Белград-Приштина, за која како...
Фудбал

Сисе ќе пушта музика во Белград

Влатко Зорба
Поранешниот фудбалер на Ливерпул и француската репрезентација, Џибрил Сисе, откако се повлече од активното играње фудбал, започна кариера како ди-џеј. Тој вечерва ќе има настап...
Политика

Францускиот амбасадор во Белград: На С.Македонија и беа поставени одредени услови и тие не беа исполнети

Влатко Зорба
Францускиот амбасадор во Белград, Жан Луј Фалкони, во интервјуто на ТВ Н1, говорејќи за процесот на проширувањето во ЕУ на Западен Балкан и одлуката од...
Регион СВЕТ

Протест „Новинари против фантоми“ пред српската Влада

Maja_Serafimova
Групата за слобода на медиуми вечерва организираше протест пред зградата на српската Влада под мотото „Новинари против фантоми“ поради притисок врз новинарите во телевизијата Н1,...
Регион СВЕТ

Малолетник украл автобус и се возел низ Белград

Maja_Serafimova
Малолетник вчера попладне за време на протестот на таксистите во Белград, украл автобус и со него поминал повеќе километри низ главниот град на Србија, пренесоа...
Регион СВЕТ

Протестите на пензионерите и таксистите предизвикаа сообраќаен колапс во Белград

Maja_Serafimova
Белградските пензионери од друштвото „ПКБ“ го блокирале Зрењанинскиот пат кај населбата Збег, со барање државата да им ги врати 6.666.000 акции, одземени во 2009 година,...
СПОРТ Фудбал

Михајлов си поднесе оставка

Maja_Serafimova
Борислав Михајлов го послуша советот од премиерот Бојко Борисов и си поднесе оставка на функцијата претседател на Бугарската фудбалска федерација, иако првично тврдеше дека нема...
Регион

Трамп именува специјален претставник за преговорите меѓу Белград и Приштина

Влатко Зорба
Претседателот на САД Доналд Трамп го именуваше Ричард Гренел, актуелниот американски амбасадор во Германија, за специјален претседателски претставник за преговорите меѓу Белград и Приштина, соопшти...