СТАНДАРД life

пруга

ЕКОНОМИЈА

Бочварски: Оштетената пруга кај Куманово од утре ја ставаме во функција

Пругата што беше оштетена кај Куманово како резулатат на излизгување на товарниот воз од утре ја ставаме во функција. Вработените во рекордно време ги отстранија...
ЕКОНОМИЈА

Фон дер Лејен: Подготвени сме да поддржиме изградба на пруга од Белград до Северна Македонија

Влатко Зорба
Европската унија е подготвена да ја поддржи изградбата на пругата меѓу Белград и Северна Македонија, објави претседателот на Европската комисија по разговорите со претседателот на...
ЕКОНОМИЈА

Голем број компании се интересираат за учество на проектот за изградба на првите две фази од пругата кон Бугарија

Влатко Зорба
Не мал е бројот на компании што во овој момент се интересираат за учество на проектот за изградба на првите две фази од пругата кон...
ЕКОНОМИЈА

Бочварски: За пругата од Куманово до Бугарија треба да се изградат над 90 мостови и 32 тунели

Влатко Зорба
Коридорот 8 е еден од клучните коридори и на ЕУ, и токму при посетата еврокомесарот Вархеји еден од клучните фактори кои ги наведе беше транспортната...
ЕКОНОМИЈА

Бочварски: Инвестираме 60 милиони евра во железничката пруга кон Бугарија

Влатко Зорба
„Станува збор за многу комплексна пруга, железница, посебно источниот крак којшто веќе делумно е започнат да се работи, а поделен е во три фази. Првата...
ЕКОНОМИЈА

Владата не се откажува од изградба на пруга кон Бугарија

Берта Китинска
Министерот за транспорт и врски Блјаго Бочварски истакна дека Северна Македонија се наоѓа во фаза во која се неопходни крупни инвестиции во инфраструктурата како предуслов...
ЕКОНОМИЈА

Бочварски: Посветени се работи на изградбата на пругата кон Бугарија

Берта Китинска
Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска пред бугарскиот амбасадор во државава Ангел Ангелов ги презентира капиталните проекти што се реализираат во Република Северна...