Таг : Фон дер Лејен

МАКЕДОНИЈА

Фон дер Лејен го честита членството во НАТО на С. Македонија

Влатко Зорба
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на Твитер го честиташе членството во НАТО на Северна Македонија. -Честитки до Северна Македонија за пристапувањето во...
СВЕТ

Фон дер Лејен: Ниту една земја-членка на ЕУ не може сама да ја надмине оваа криза

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на Европската Комисија (ЕК) Урсула фон дер Лејен, зборувајќи за пандемијата од коронавирус, рече дека ниту една земја на ЕУ не може сама да...
АНАЛИЗИ

Тежок почеток на европскиот Зелен договор

Stefanija Kuzmanovska
Предлог-законот на Европската комисија за намалување на емисиите на гасови со ефект на стаклена градина и достигнување на јаглеродна неутралност до 2050 година, веднаш наиде...
Политика

Фон Дер Лeјен: Се надеваме дека С. Македонија ќе почне преговори пред Самитот на ЕУ во Загреб

Влатко Зорба
Пред неформалната вечер со лидерите од Западен Балкан, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лeјeн истакна дека Западен Балкан е поблиску до Европска Унија....
Политика

Фон дер Лeјен: ЕК за неколку недели ќе ја има новата методологија за проширување

Влатко Зорба
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лeјен денеска изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и...
Политика

Фон дер Лејeн, Туск и Сасоли бараат старт на преговори со Северна Македонија

Влатко Зорба
Во писмо испратено попладнево до земјите членки на ЕУ, сегашниот претседател на Европскиот Совет, Доналд Туск, новоименуваната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен,...
ЕУ

Фон дер Лејен ќе живее во 25 квадрати во зградата на Европската Комисија

Влатко Зорба
Новоименуваната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, ќе живее во 25 квадратни метри во зградата на Комисијата, потврдија нејзините портпароли. Информацијата кружеше веќе...