СТАНДАРД life

Извоз

КОМПАНИИ

Фон дер Лејен: „АстраЗенека“ прво треба да го исполни договорот, а потоа да извезува

Влатко Зорба
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен во четвртокот рече дека „АстраЗенека“ прво треба да ја исполни својата договорна обврска кон ЕУ пред да...
КОМПАНИИ

Британскиот извоз на храна и пијалоци во ЕУ се намали за 75,5%

Влатко Зорба
Извозот на британска храна и пијалоци во Европската унија се намали за 75,5 проценти во јануари, објави денеска Федерацијата за храна и пијалоци, припишувајќи го...
КОМПАНИИ

ЕУ и се закани на „АстраЗенека“ со забрана за извоз

Влатко Зорба
Европската комисија објави дека британско-шведската фармацевтска компанија „АстраЗенека“ може да се соочи со забрана за извоз во земјите надвор од ЕУ, доколку брзо не ги...
КОМПАНИИ

САД се најголемиот извозник на оружје во светот, Русите запишаа голем пад

Влатко Зорба
Соединетите Американски држави ја потврдија својата позиција како најголем извозник на оружје во светот, со повеќе од една третина од глобалната продажба во последните пет...
КОМПАНИИ

Трговската размена меѓу Кина и САД скокна за 80% од почетокот на годинава

Влатко Зорба
Во првите два месеци од 2021 година, прометот во надворешната трговија на Кина се зголеми на годишно ниво за 41,2% и достигна 834,4 милијарди долари....
ЕКОНОМИЈА

Раст од 15,5 %: Вкупната вредност на извозот во јануари 2021 година изнесува 32,5 милијарди денари

Влатко Зорба
Во услови на пандемија во јануари годинава остваривме поголем извоз од јануари 2020 кога во светот сѐ уште не беа на сила рестриктивните мерки за...
КОМПАНИИ

И покрај кризата, извозот на Русија достигна рекордно ниво во 2020 година

Влатко Зорба
Извозот на Русија, кој не вклучува природни суровини или енергетски производи, достигна рекордно високо ниво во кризната 2020 година, според рускиот центар за извоз, објави...