Стандард
КОМПАНИИ

Кина го зголеми својот извоз за 60% во првите два месеци од годинава

Кинескиот извоз на стоки се зголеми за 60,6 проценти во првите два месеци од оваа година, во споредба со истиот период минатата година, откако фабриките започнаа со работа, а светот полека се отвора.

Извозот се зголеми за 468,9 милијарди долари, покажаа денешните податоци на кинеските царини, што претставува пораст што не го предвидоа ниту економски експерти, објави АП.

Увозот, исто така, се зголеми за 22,2 проценти, на 365,6 милијарди долари.

Извозот во САД се зголеми за 87,3 проценти во првите два месеци од оваа година, иако поранешниот претседател Доналд Трамп воведе санкции за Кина, која заработи 80,5 милијарди долари.

Поврзани вести

Икеа почна да продава и мали домови

msp-admin

„Фејсбук“ конечно се огласи за „Social Dilemma“

msp-admin

„Фолксваген“ купи стартап кој развива технологија за автономни возила за 2,6 милијарди долари

msp-admin