Стандард
КОМПАНИИ

Поради нападите од ЕУ, „АстраЗенека“ ги качува цените на вакцините?

Британско-швајцарската фармацевтска компанија „АстраЗенека“ може да ги зголеми цените на вакцината против „Ковид-19“ и да се откаже од одлуката да не профитира од неа поради нападите што доаѓаат на нејзина сметка од Европската унија.

Канадскиот имунолог и генетичар Сер Џон Бел, професор по медицина на Универзитетот во Оксфорд и раководител на научниот тим што ја разви вакцината против Ковид-19 АстраЗенека / Оксфорд, предупредува дека неоправданата критика на вакцината му штети на моралот во компанијата.

Бел рече дека на компанијата никогаш не и било дадено признание за одлуката да не профитира од вакцината и дека повторените напади од ЕУ и од официјални лица како францускиот претседател Емануел Макрон може да ја доведат во прашање таа одлука, пренесе „Јутарњи“.

„Има момент кога „АстраЗенека“ може да рече: „мора да се шегувате, ние застануваме (наплатувајќи ја цената на производството) затоа што никој не ни оддава почит за тоа што го правиме “, рече Бел. „Цената на нашата акција падна. Таа не порасна. Ние произведуваме повеќе вакцини од кој било друг. Ова е безбедна и ефикасна вакцина, но никој не се грижи за тоа“.

Бел рече дека вработените во „АстраЗенека“ се фрустрирани, истакнувајќи дека за други производители на вакцини против коронавирусот, како што се Фајзер со седиште во САД и германскиот партнер БајонТек, се наплатува.

„Немам проблем луѓето да заработуваат пари, но има време и место за сè. Фармацевтската индустрија ни кажува дека е одлично, дека го спасила светот. Да, но вие заработивте огромни суми пари на патот“, додаде Бел.

Медиумскиот настап на Бел доаѓа откако вработените во „АстраЗенека“ дискутирале меѓу себе дали компанијата треба да наплаќа повеќе за својата вакцина. „АстраЗенека третира развој на вакцини од самиот почеток како одговор на глобалната криза во јавното здравство и ние продолжуваме да дејствуваме во тој дух. Ние сме категорични дека што повеќе земји треба да имаат пристап до нашата вакцина и дека не профитираме од тоа за време на пандемијата. Притоа, ние поддржуваме широк и фер пристап кон целиот свет“, рече портпаролот на „АстраЗенека“ по говорот на Бел.

И покрај големата побарувачка за нејзината вакцина, компанијата се обврза да ја продаде по производна цена за време на пандемијата.

Сомневања во вакцината

Американската банка „Морган Стенли“ и швајцарската банка „Кредит Свис“ тврдат дека фармацевтските компании можат да заработат повеќе од 10 милијарди долари (64 милијарди долари) секоја година ако развиените земји им понудат вакцина против Ковид на своите жители кои се вакцинираат против грип. И покрај падот на цената на акциите на „АстраЗенека“ за 16 проценти во изминатите шест месеци, еден од нејзините најголеми акционери рече дека компанијата постапува правилно кога ја продава вакцината по својата производна цена.

„Корпоративните граѓани се добри, па затоа нападите врз нив се непристојни. Тие добија пофалби за сè. Веројатно ќе заработат пари од вакцината на периферен начин“, рече акционерот. Истото, сепак, рече дека компанијата ќе го изгуби кредибилитетот ако продолжи да греши со анализа на податоци.

Довербата во Европа падна откако неколку земји престанаа да ја користат вакцината поради извештаите за формирање на тромб. Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека вакцината е безбедна за употреба и неодамна го повтори својот став, поттикнувајќи ги Франција, Германија и другите земји да започнат повторно да ги вакцинираат своите жители со вакцината „АстраЗенека“.

Сепак, компанијата се најде и на удар на критики за бројот на дози на вакцината достапна на земјите од Унијата. Политичарите од многу земји трпат постојани критики поради бавните активности за вакцинација. Англиски „Телеграф“ пишува дека помалку од 13 проценти од населението во ЕУ е вакцинирано против Ковид-19. За споредба, скоро 45 проценти од Британците примиле вакцина.

Европските политичари ја обвинуваат АстраЗенека за ваквата разлика во вакцинацијата и размислуваат за воведување забрани за извоз. Поранешниот претседател на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека официјален Брисел е „премногу внимателен во проценката на трошоците“ и „премногу претпазлив“ и дека треба да се повлече од „војната со вакцини“ со Велика Британија.

Поврзани вести

Брегу: Мажите се побројни од жените во работната сила во регионот за повеќе од еден милион

Влатко Зорба

Тутунски комбинат Прилеп со зголемена продажба на домашниот пазар

msp-admin

Мерките ќе овозможат посигурен економски старт на 2021 година?

msp-admin