СТАНДАРД life

АстраЗенека

КОМПАНИИ

„АстраЗенека“ со 275 милиони долари приходи од продажба на вакцини

Влатко Зорба
„АстраЗенека“ соопшти дека доставила околу 68 милиони дози вакцина Ковид-19 во текот на првите три месеци од 2021 година, со приход од продажба од 275...
КОМПАНИИ

Поради нападите од ЕУ, „АстраЗенека“ ги качува цените на вакцините?

Влатко Зорба
Британско-швајцарската фармацевтска компанија „АстраЗенека“ може да ги зголеми цените на вакцината против „Ковид-19“ и да се откаже од одлуката да не профитира од неа поради...
КОМПАНИИ

Фон дер Лејен: „АстраЗенека“ прво треба да го исполни договорот, а потоа да извезува

Влатко Зорба
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен во четвртокот рече дека „АстраЗенека“ прво треба да ја исполни својата договорна обврска кон ЕУ пред да...
КОМПАНИИ

ЕУ и се закани на „АстраЗенека“ со забрана за извоз

Влатко Зорба
Европската комисија објави дека британско-шведската фармацевтска компанија „АстраЗенека“ може да се соочи со забрана за извоз во земјите надвор од ЕУ, доколку брзо не ги...
ЕКОНОМИЈА

Д-р Дејан Лаковски на чело на „АстраЗенека“ за БиХ и Хрватска

Влатко Зорба
Среде пандемијата, големата фармацевтска компанија „АстраЗенека“ го смени раководството на своите активности во Хрватска. Нов директор е нашиот Дејан Лаковски, кој доаѓа наместо Дамир Невјестиќ,...
КОМПАНИИ

„АстраЗенека“ го продаде својот удел во „Модерна“ за над милијарда долари

Влатко Зорба
Британско-шведската мултинационална компанија „АстраЗенека“ го продаде својот удел од 7,7 проценти во „Модерна“ за повеќе од 1 милијарда долари откако акциите на американската биотехнолошка компанија...
КОМПАНИИ

ПАД НА АКЦИИТЕ НА ФАЈЗЕР И АСТРАЗЕНЕКА: Една вест предизвика хаос на пазарот

Влатко Зорба
Силниот раст на производителите на вакцини против коронавирус запре. Акциите на „Фајзер“ и „АстраЗенека“ пропаѓаат по негативните вести од Јужна Африка. Спротивно на тоа, скокна...
КОМПАНИИ

По прекинот на тестирањето на вакцината: Пад на акциите на „AstraZeneca“

msp-admin
Акциите на фармацевтската компанија „AstraZeneca“ паднаа за 6% откако компанијата го прекина тестирањето за вакцината за коронавирус. Конечното клиничко испитување на вакцината што ја развиваат...