Стандард
КОМПАНИИ

По прекинот на тестирањето на вакцината: Пад на акциите на „AstraZeneca“

Акциите на фармацевтската компанија „AstraZeneca“ паднаа за 6% откако компанијата го прекина тестирањето за вакцината за коронавирус.

Конечното клиничко испитување на вакцината што ја развиваат Универзитетот Оксфорд и „АstraZeneca“ беше прекинато откако еден од учесниците во тестирањето се појавила повратна реакција. „AstraZeneca“ го опиша ова како “рутинска пауза поради необјаснета болест“.

Вакцината на Оксфорд важи за една од најнапредните меѓу десетици вакцини што моментално се развиваат низ светот. Постојат големи надежи дека таа ќе биде една од првите што ќе се појави на пазарот откако успешно ги поминала првата и втората фаза од тестирањето.

Поврзани вести

Франција најавува историски план од осум милијарди евра за автоиндустријата

msp-admin

Почнува дупчењето во црногорскиот дел на Јадранот, се бара нафта и гас

Влатко Зорба

Американци – нација потоната во долгови

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!