Стандард
КОМПАНИИ

Твитер ќе ги плаќа вработените во биткоини

Голем број вести за биткоинот во последните неколку недели нагло ја зголемија вредноста на криптовалутата. Биткоинот собори историски рекорди и ако вестите продолжат да доаѓаат со ист интензитет, зголемувањето на цената ќе продолжи.

Прво, шефот на Тесла, Елон Маск откри дека компанијата инвестирала 1,5 милијарди долари во биткоин и дека има намера да прифаќа плаќања во криптовалута при купување електрични автомобили. Ова доведе до скок на цената на биткоинот, кој надмина 43.000 долари.

Друга голема вест доаѓа од социјалната мрежа Твитер, која размислува за исплата на плати на своите вработени во биткоини. Ова стана јасно од интервјуто на финансискиот директор на Твитер за CNBC.

Во разговорот, топ-менаџерот рече дека Твитер сè уште истражува начини на употреба на биткоин. Една од нив е да исплати плати на своите вработени и добавувачи во најпопуларната криптовалута на планетата.

Претходно, американскиот министер за финансии Џенет Јелен исто така коментираше за возбудата околу биткоинот. Сепак, таа ги нагласи злоупотребите на криптовалутата, која станува сè поголем проблем.

Поврзани вести

„НУС ПОЈАВА“ на пандемијата – 114 милиони ОТКАЗИ

Влатко Зорба

„Волстрит журнал“: Контраст на рекордниот кинески извоз и американската епидемија

msp-admin

Лидерот на Самсунг се враќа во затвор

Влатко Зорба