Стандард
КОМПАНИИ

За Мелинда 73 милијарди долари? Според законот на државата Вашингтон, Гејтс го делат имотот на половина

МЕЛИНДА Френч Гејтс (56), американски хуманитарец и до вчера сопруга на основачот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс (65), по разводот, би можела да стане втора најбогата жена во светот, со богатство проценето на 73 милијарди долари.

Пред неа би била само Франсоаз Бетанкур Маерс (67), сопственичка на козметичката компанија „Лореал“, чие наследено богатство сега вреди околу 83 милијарди долари.

Во документите за развод што ги поднесе пред округот Кинг во Сиетл, Вашингтон, Мелинда рече дека нејзиниот 27-годишен брак со милијардерот Бил Гејтс е готов и го повика судот да го сподели нивното богатство, за кое индексот на милијардерите на Блумберг го проценува на 146 милијарди долари. Бидејќи Мелинда и Бил не потпишале предбрачен договор пред нивната венчавка во 1994 година, според законот на државата Вашингтон, поранешните сопружници го делат имотот пола и пола.

Гејтс моментално е рангиран како четврта најбогата личност на планетата, а можеби и понатаму ќе беше најбогат ако не донираше 40 милијарди долари на фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, основана од неговата сопруга. Двајцата се обврзаа дека половина од своето богатство, по смртта, ќе го дадат на хуманитарни организации. Нивната фондација вреди 50 милијарди долари, а годишно дава околу пет милијарди за јавно здравје и развој. Гејтс се, исто така, најголеми сопственици на земјоделско земјиште во Соединетите држави, да не ги спомнуваме фантастичните куќи, флота автомобили, приватни авиони и хеликоптери, рачно напишана тетратка од Леонардо да Винчи, вредни уметнички слики …

Пред да одлучи да се ожени, Бил ги напиша сите причини за и против бракот. Иако не потпиша предбрачен договор, Гејтс имаше бизарен договор со Мелинда пред неговата венчавка на Хаваите. Имено, тој по венчавката секоја година го минуваше продолжениот викенд во куќа на плажа во Северна Каролина – со една стара девојка, експерт за софтвер Ен Винблад (70). Тој зборуваше за ова во едно интервју за магазинот „Тајм“ во 1997 година. Покрај тоа, пред да ја запроси Мелинда, Бил побара одобрување од Ана, а таа го крена палецот велејќи дека „добро ќе му одговара затоа што има интелектуална издржливост“.

– Кога размислував да се омажам за Мелинда, се јавив на Ен и побарав нејзино одобрување – изјави Бил Гејтс, кој за време на интервјуто во неговата канцеларија, меѓу ретките приватни слики, сепак чуваше фотографија со Винблад од патување во Германија, но и негова со Мелинда и еден куп пријатели од патувањето во Индонезија во 1995 година.

Поврзани вести

Брегу: Мажите се побројни од жените во работната сила во регионот за повеќе од еден милион

Влатко Зорба

Централната банка на Германија предвидува нагло опаѓање на економијата

Влатко Зорба

ОСНОВАЧОТ НА „АЛИБАБА“ МИСТЕРИОЗНО ИСЧЕЗНА: Во јавноста го нема од октомври

Влатко Зорба