Таг : вакцина

Вести

БАЈДЕН ВЕТУВА: Вакцината треба да биде бесплатна за секого

Влатко Зорба
Демократскиот кандидат за претседателските избори во САД, Џо Бајден, денес вети дека, доколку биде избран за претседател, вакцината против коронавирусот ќе биде „бесплатна за сите“...
Вести

Клиничките испитувања на оксфордската вакцина продолжија во САД

Влатко Зорба
Клиничките испитувања за експерименталната вакцина против Ковид-19, развиена од компанијата „АстраЗенека“ со британскиот универзитет во Оксфорд, продолжија во САД, единствената земја каде што сè уште...
Вести

Оксфорд: Починатиот волонтер не ја прими нашата вакцина

Влатко Зорба
Универзитетот во Оксфорд по веста за смртта на волонтер кој примил вакцина за коронавирус, објави дека тој дури не примил вакцина, туку плацебо, што значи...
СВЕТ

Почина волонтер кој ја примил оксфордската вакцина

Stefanija Kuzmanovska
Бразилската здравствена служба „Авсиса“ објави дека волонтер кој примил вакцина за коронавирус, која ја развија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, почина во третата фаза од...
СВЕТ

Шпанската компанија „Рови“ наскоро ќе започне со производство на вакцина

Stefanija Kuzmanovska
Шпанската фармацевтска компанија „Рови“, задолжена за последната фаза на производство на кандидатот на „Модерна“ за производство на вакцина против КОВИД-19 надвор од САД, објави дека...
СВЕТ

ДОБРА ВЕСТ ОД АМЕРИКА: Вакцината против корона ќе биде регистрирана до крајот на ноември

Stefanija Kuzmanovska
Директорот на американскиот Национален институт за здравство, Френсис Колин, денес изјави дека американската вакцина против коронавирус најверојатно ќе биде регистрирана до крајот на ноември. „Малку...
СВЕТ

Кина тврди дека нејзината вакцина не предизвикува нуспојави

Stefanija Kuzmanovska
Кина тврди дека нејзината експериментална вакцина, која обезбедува заштита од коронавирусот, не предизвикува „никакви несакани ефекти“. „Досега не се забележани значајни несакани ефекти кај ниту...
СВЕТ

Редици во Кина: Луѓето чекаат да примат вакцина против Ковид 19 која сè уште не е тестирана

Берта Китинска
Вакцинацијата против Ковид 19  започна во градот Јиву, во источна Кина, иако вакцината сè уште не ја поминала последната фаза од клиничките испитувања. Пред болницата...
Вести

Pfizer во ноември ќе побара итно одобрување за нивната вакцина

Влатко Зорба
Американската компанија Pfizer, која работи на вакцина против Ковид-19 со германската компанија BioNTech, објави отворено писмо од нејзиниот извршен директор во кое објави дека ќе...