Стандард

вакцина

КОМПАНИИ

Поради нападите од ЕУ, „АстраЗенека“ ги качува цените на вакцините?

Влатко Зорба
Британско-швајцарската фармацевтска компанија „АстраЗенека“ може да ги зголеми цените на вакцината против „Ковид-19“ и да се откаже од одлуката да не профитира од неа поради...
КОМПАНИИ

Гигантот Qantas порачува: Само вакцинирани во нашите авиони

Влатко Зорба
Директорот на австралиската авиокомпанија Qantas, Алан Џојс, смета дека владите ќе инсистираат патниците на меѓународните летови да бидат вакцинирани против короната и додава дека вакцините...
КОМПАНИИ

„Фајзер“ најавува поскапување на вакцините

Влатко Зорба
Европската унија постигна договор со американскиот производител на вакцината „Фајзер“ за зголемување на испораката за европскиот пазар и дека контингентот од 10 милиони дози, првично...
КОМПАНИИ

„АстраЗенека“ го продаде својот удел во „Модерна“ за над милијарда долари

Влатко Зорба
Британско-шведската мултинационална компанија „АстраЗенека“ го продаде својот удел од 7,7 проценти во „Модерна“ за повеќе од 1 милијарда долари откако акциите на американската биотехнолошка компанија...
БИЗЛАЈФ

Гејтс прими втора доза на вакцина и откри дали ќе продолжи да носи маска

Влатко Зорба
Дали масовната вакцинација навистина ќе ги врати нашите животи во нормала или сепак ќе мора да носиме маски и да држиме дистанца некое време? Одговорот...
БИЗЛАЈФ

Ќерката на Бил Гејтс: Жал ми е што не ми ставија чип во вакцината

Влатко Зорба
Џенифер Гејтс, најстарата ќерка на коосновачот на Мајкрософт – Бил Гејтс, се пошегува со теориите на заговор за тајната инсталација на чипови во телото кога...
КОМПАНИИ

Таен договор дозволува на близок на Ердоган да произведува „Спутник V“ во Турција

Влатко Зорба
Близок сојузник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се подготвува да започне со производство на руската вакцина против Ковид-19 – „Спутник V“, како дел од...
БИЗЛАЈФ

Рестораните во Дубаи нудат попусти на вакцинираните гости

Влатко Зорба
Три ресторани во Дубаи нудат попусти на гости кои биле вакцинирани против коронавирус, објавено е на социјалните мрежи во време кога емиратот ја забавува вакцинацијата...
БИЗЛАЈФ

„Оксфам“: Десетте најбогати луѓе во светот можат да купат вакцина за секого

Влатко Зорба
Вкупното богатство на десетте најбогати луѓе во светот се зголеми за 540 милијарди долари, и покрај пандемијата на коронавирус. Овие пари можат да купат вакцина...
БИЗЛАЈФ

Гејтс прими вакцина против Ковид-19: „Се чуствувам одлично…“ (ФОТО)

Влатко Зорба
Основачот на „Мајкрософт“ и милијардер, Бил Гејтс откри дека ја примил првата доза на вакцина против коронавирусот и им се заблагодари на сите луѓе кои...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!