Таг : Ердоган

Регион

Ердоган: Анкара ќе постапува порешително во Сирија

Ивана Рамаданова
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска објави дека Анкара ќе постапува порешително во Сирија затоа што во таа земја гинат турски трупи. „Се одлучивме за...
СВЕТ

Телефонски разговор Ердоган – Трамп

Stefanija Kuzmanovska
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган имаше телефонски разговор со претседателот на САД, Доналд Трамп, јави агенцијата Анадолија. Ова преку соопштение го потврди Одделот за комуникации...
МАКЕДОНИЈА

Македонците најмногу го сакаат Ердоган, Меркел и Путин веднаш зад него

Влатко Зорба
Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган ужива најголема благонаклонетост од граѓаните на Северна Македонија. Германската канцеларка Ангела Меркел е втора, а трет е претседателот на...
Вести СВЕТ

Ердоган и Путин телефонски разговараа за Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговараа за Сирија, јави Анадолија. Претседателот на Турција за време на разговорот му кажал...
СВЕТ

Ердоган, категоричен во бранењето на палестинските права

Берта Китинска
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази осуда за некои арапски земји за нивната поддршка за мировниот план за Блискиот Исток, претставен од САД, окфалификувајќи...
Вести

Ердоган: Не очекувам Хафтар да го почитува примирјето

Влатко Зорба
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека не може да се очекува командантот на Либиската национална војска Калифа Хафтар да го почитува прекинот на...
Вести

Ердоган: Институциите ги преземаат сите мерки за заштита на граѓаните

Влатко Зорба
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека институциите на земјата ги преземаат сите мерки за заштита на граѓаните по силниот земјотрес на истокот на земјата,...
Регион СВЕТ

Ердоган: Околу 400.000 луѓе од Идлиб се движат кон турската граница

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека околу 400.000 луѓе од северозападната сириска провинција Идлиб се движат...
Вести СВЕТ

Ердоган предупреди: Ако падне либиската Влада, ќе зајакне исламистичкиот тероризам

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека ако падна либиската Влада, што има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот тероризам. – Европа ќе се...
Вести СВЕТ

Трамп и Ердоган разговараа за Сирија и Либија

Турскиот и американскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија и Либија, изјави претставник на администрацијата на Ердоган за...