Стандард

Турција

ЕКОНОМИЈА

Халкбанк ќе го зголеми капиталот за нови 20 милиони евра

Влатко Зорба
Халкбанк АШ Турција, како главен акционер на Халкбанк АД Скопје, на 26 март свика вонредно собрание и донесе одлука со која ја поддржа Халкбанк АД...
КОМПАНИИ

Турција повторно најавува изградба на Истанбулски канал

Влатко Зорба
Турскиот министер за животна средина и урбан развој, Мурат Курум на својот профил на Твитер потврди дека Турција го одобрила планот за изградба на Истанбулскиот...
КОМПАНИИ

Ергодан ги повика Турците да инвестираат во земјата

Влатко Зорба
По падот на турската лира, претседателот Реџеп Таип Ердоган ги повика своите сонародници да ги вложат своите акумулирани девизни резерви или златни резерви за да...
КРИПТОВАЛУТИ

Падот на лирата ја зголеми побарувачката за биткоин во Турција за скоро 600%

Влатко Зорба
Потрагата по терминот „биткоин“ во Турција експлодираше во последните 24 часа откако вредноста на турската лира падна за 14% по отпуштањето на гувернерот на централната...
КОМПАНИИ

Огромен пад на турската лира по смената на гувернерот од страна на Ердоган

Влатко Зорба
Турската лира е во фокусот на инвеститорите од утрово, која падна нагло откако изминатиов викенд турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го замени шефот на централната...
БИЗЛАЈФ

Нови правила за влез во Турција: Задолжителна ДИГИТАЛНА РЕГИСТРАЦИЈА воведена за странски туристи

Влатко Зорба
Турција од денес воведе задолжителна електронска регистрација за странските туристи. Пред да влезат во Турција, во рок од 72 часа пред патувањето, странските туристи мора...
КОМПАНИИ

Ердоган: Ќе ја направиме Турција една од десетте најголеми економии во светот

Влатко Зорба
Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган рече дека Турција, и покрај предизвиците што ги носи пандемијата на коронавирусот, продолжува да гради важни инфраструктурни проекти. „Додека ги...
КОМПАНИИ

Најголемиот светски суверен фонд инвестира скоро милијарда долари во турски компании

Влатко Зорба
Норвешкиот фонд за нафта, најголемиот светски суверен инвестициски фонд, купи акции во вкупно 34 турски компании во вредност од 812 милиони долари во 2020 година,...
БИЗЛАЈФ

Се продава дел од „Егејските Малдиви“

Влатко Зорба
Турскиот остров Калем, познат како „Егејски Малдиви“ по тиркизните води и ситниот бел песок, се продава делумно за скоро 45 милиони евра, објави турската телевизија...
ЕКОНОМИЈА

Хоџа: Се отвора можност за пласман на вишокот тутун во Турција

Влатко Зорба
Министерот за земјоделство, Аријанит Хоџа заедно со директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Зоран Шапуриќ, денеска во Прилеп оддржаа средба со Сојузот на тутунарски здруженија,...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!