Таг : Турција

Регион

Помпео: САД силно го поддржуваат грчко-турскиот дијалог

Влатко Зорба
САД силно го поддржуваат дијалогот меѓу Грција и Турција, рече во вторникот американскиот државен секретар Мајк Помпео, по состанокот со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на...
Регион

Помпео во Солун вети помош од САД во спорот меѓу Грција и Турција

Stefanija Kuzmanovska
Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, изјави денеска во Солун дека САД ќе го користат дипломатското и военото влијание во регионот за да се обидат...
Вести

Турција праќа 4.000 борци од Сирија во поддршка на Азербејџан

Влатко Зорба
Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Шушан Степанијан, изјави денес дека Министерството за одбрана на непризнатото подрачје на Нагорно Карабах успеало да ја врати контролата...
Вести

Ердоган: Турскиот народ со сите расположиви средства е заедно со своите браќа од Азербејџан

Влатко Зорба
Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, рече дека нападите врз Азербејџан уште еднаш и покажале на Ерменија дека претставува најголема закана за мирот и...
Вести

Турција да не се меша во конфликтот во Нагорно Карабах, повика ерменскиот премиер

Влатко Зорба
Ерменскиот премиер Никол Пашинин апелираше до меѓународните организации да ги користат сите лостови на влијание за да ја спречат Турција потенцијално да се меша во...
МАГАЗИН

Убавата Јагмур нарачала убиство на славниот сопруг, атентаторот во последен момент се предомислил

Влатко Зорба
Јагмур Шарнич, убавата сопруга на познатиот турски фудбалер Емре Ашик, ќе одговара пред судот за обид за убиство откако беше откриено дека таа нарачала смрт...
Регион

Мицотакис за односите со Турција: Ќе дадеме шанса на дипломатијата

Влатко Зорба
Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, коментирајќи ги тензиите со Турција на истокот на Средоземното Море, повика на „дипломатијата да и се даде шанса“. Во своето обраќање...
Вести

Макрон испрати порака на турски јазик

Влатко Зорба
Говорејќи за тензиите во Источен Медитеран, францускиот претседател Емануел Макрон рече дека треба повторно да се отвори одговорен дијалог, пренесува агенцијата Анадолија. Макрон испрати порака...
МАКЕДОНИЈА

Двајца планинари се искачија на највисокиот врв во Турција

Влатко Зорба
Ана Соколовска и Надир Мурсели, членови на планинарскиот клуб Љуботен вчера успешно се искачија на највисокиот врв во Турција, Арарат на 5.137 метри надморска височина,...
Вести

Турција: 23 лица уапсени за поврзаност со ФЕТО

Влатко Зорба
Турската полиција спроведува уште една голема операција за апсење лица осомничени за поврзаност со терористичката организација ФЕТО, а од 44 лица по потерница, 23 осомничени...