СТАНДАРД life

Турција

КОМПАНИИ

Огромен пад на турската лира по смената на гувернерот од страна на Ердоган

Влатко Зорба
Турската лира е во фокусот на инвеститорите од утрово, која падна нагло откако изминатиов викенд турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го замени шефот на централната...
БИЗЛАЈФ

Нови правила за влез во Турција: Задолжителна ДИГИТАЛНА РЕГИСТРАЦИЈА воведена за странски туристи

Влатко Зорба
Турција од денес воведе задолжителна електронска регистрација за странските туристи. Пред да влезат во Турција, во рок од 72 часа пред патувањето, странските туристи мора...
КОМПАНИИ

Ердоган: Ќе ја направиме Турција една од десетте најголеми економии во светот

Влатко Зорба
Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган рече дека Турција, и покрај предизвиците што ги носи пандемијата на коронавирусот, продолжува да гради важни инфраструктурни проекти. „Додека ги...
КОМПАНИИ

Најголемиот светски суверен фонд инвестира скоро милијарда долари во турски компании

Влатко Зорба
Норвешкиот фонд за нафта, најголемиот светски суверен инвестициски фонд, купи акции во вкупно 34 турски компании во вредност од 812 милиони долари во 2020 година,...
БИЗЛАЈФ

Се продава дел од „Егејските Малдиви“

Влатко Зорба
Турскиот остров Калем, познат како „Егејски Малдиви“ по тиркизните води и ситниот бел песок, се продава делумно за скоро 45 милиони евра, објави турската телевизија...
ЕКОНОМИЈА

Хоџа: Се отвора можност за пласман на вишокот тутун во Турција

Влатко Зорба
Министерот за земјоделство, Аријанит Хоџа заедно со директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Зоран Шапуриќ, денеска во Прилеп оддржаа средба со Сојузот на тутунарски здруженија,...
КОМПАНИИ

Турција има девизни резерви од 95 милијарди долари

Влатко Зорба
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека централната банка на земјата има девизни резерви во износ од 95 милијарди долари. Ердоган зборуваше на конгресот на...
ЕКОНОМИЈА

После 20 години ќе се ревидира и надгради договорор за Слободна трговија меѓу С. Македонија и Турција

Влатко Зорба
Заедничката определба и интересот од потребата за ревидирање, односно модернизирање и надградба на билатералниот Договор за слободна трговија меѓу двете земји кој е во примена...
КОМПАНИИ

Таен договор дозволува на близок на Ердоган да произведува „Спутник V“ во Турција

Влатко Зорба
Близок сојузник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се подготвува да започне со производство на руската вакцина против Ковид-19 – „Спутник V“, како дел од...
КОМПАНИИ

WhatsApp губи корисници: Турција започнаа истрага, локалните апликации доживеаја бум

Влатко Зорба
Турскиот регулатор за конкуренција денес објави дека покренал истрага против WhatsApp и неговиот сопственик на Facebook, откако апликацијата за пораки побара од корисниците да му...