СТАНДАРД life

Хоџа

ЕКОНОМИЈА

Битиќи и Хоџа во посета на ХС Злетовица: Хидросистемот е значаен ресурс и работиме посветено за да ги оствари сите потенцијални функции

“Владата на Република Северна Македонија континуирано работи на подобрување на условите за живот на граѓаните во целата земја, врвен приоритет ни е да го поттикнеме...
ЕКОНОМИЈА

Хоџа: Се отвора можност за пласман на вишокот тутун во Турција

Влатко Зорба
Министерот за земјоделство, Аријанит Хоџа заедно со директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Зоран Шапуриќ, денеска во Прилеп оддржаа средба со Сојузот на тутунарски здруженија,...
ЕКОНОМИЈА

СКСЗМ: Средствата за помош на економијата се на незавидно ниво

Влатко Зорба
Средствата за помош на економијата се на незавидно ниво. Многу бизниси веќе отпуштиле работници, а дел се на прагот на одржливост, апелира денеска Стопанската комора...
ЕКОНОМИЈА

До 31 март ќе биде продолжен рокот за откупот на тутунот

Влатко Зорба
До 31 март ќе биде продолжен рокот за откупот на тутунот, договорија денеска производителите, компаниите и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа. Договорените...
ЕКОНОМИЈА

Заев и Хоџа се сретнаа со претставници на тутунопроизводителите

Влатко Зорба
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа на денешната средба со Иницијативниот одбор на...
ЕКОНОМИЈА

Хоџа најави 150 милиони евра субвенции за набавка на „зелена нафта”

Берта Китинска
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Аријанит Хоџа најави 150 милиони евра финансиска поддршка, услови за порентабилно производство, субвенции за набавка на „зелена нафта”, консолидација...
ЕКОНОМИЈА

Владата и компаниите откупувачи се договорија за флексибилен и фер пристап кон категоризацијата на тутунот

Влатко Зорба
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа на средба со претставниците на овластените компании...