СТАНДАРД life

откуп

КОМПАНИИ

Американска компанија им плати на хакери откуп од 11 милиони долари: „Оваа одлука беше многу тешка“

Stefanija Kuzmanovska
Американската компанија за преработка на месо JBS USA мораше да плати откуп од 11 милиони долари како одговор на сајбер напад, пишува Си-Ен-Ен. „Оваа одлука...
ЕКОНОМИЈА

100.000.000 денари за „Тутунски комбинат” за откуп на вишокот тутун

Влатко Зорба
На денешната седница е донесена одлука за исплата на 100.000.000 денари од Програмата за справување со КОВИД-19 од Буџетот на Република Северна Македонија на „Тутунски...
ТЕХНОЛОГИЈА

Хакери бараат од Acer највисок откуп досега

Влатко Зорба
Според „Форбс“, сајбер криминалци ги нападнале компјутерите што ги користеле вработените во технолошката компанија „Acer“, барајќи откуп од дури 100 милиони долари со цел да...
ЕКОНОМИЈА

До 31 март ќе биде продолжен рокот за откупот на тутунот

Влатко Зорба
До 31 март ќе биде продолжен рокот за откупот на тутунот, договорија денеска производителите, компаниите и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа. Договорените...
ЕКОНОМИЈА

Исплатени субвенциите за лозарите

Влатко Зорба
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 14.113 лица кои одгледуваат лозови насади исплати вкупно 550.741.044 денари. Станува збор за...
ЕКОНОМИЈА

Тутунарите и натаму се незадоволни од откупот на тутнот, иако тој се одвива непречено

Влатко Зорба
Тутунарите и натаму се незадоволни од откупот на тутнот, иако тој се одвива непречено. Најавени се нови преговори за следната недела од страна на Сојузот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Откуп и изнуда: „Рансомверот“ може да стане уште подеструктивен

Влатко Зорба
Кибер нападите со криптирање и изнудување се една од најголемите закани за бизнисот денес. Организација, што станува жртва на напад со „рансомвер“ (користејќи малициозен софтвер...
ЕКОНОМИЈА

Владата и компаниите откупувачи се договорија за флексибилен и фер пристап кон категоризацијата на тутунот

Влатко Зорба
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа на средба со претставниците на овластените компании...