Стандард

Лозари

ЕКОНОМИЈА

Исплатени субвенциите за лозарите

Влатко Зорба
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 14.113 лица кои одгледуваат лозови насади исплати вкупно 550.741.044 денари. Станува збор за...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Состојбата во лозарството е тешка, ќе бараме фер решение

Берта Китинска
Состојбата во лозарството е тешка, но ќе бараме фер решение, низ дијалог, кое ќе им одговара на сите, и на производителите и на винарските визби...
КОМПАНИИ

Исплатена помошта за лозарите кои имаа предадено, а неисплатено грозје од винарниците

msp-admin
Лозарите кои го предале, а не го наплатиле грозјето од винарниците во периодот од 15 август 2014 до 15 ноември 2016 година денеска на сметка...
ЕКОНОМИЈА

Лозарите за предадено грозје во „Повардарие“ и „Стефани“ ќе добијат пари по Нова година

Влатко Зорба
Шестотини земјоделски семејства од Тиквешкиот регион, кои го имаат предадено грозјето во винариите Повардарие и Стефани ќе ги добијат своите пари. Министерот за земјоделство, шумарство...
ЕКОНОМИЈА

Лозарите ќе добијат дополнителна субвенција од 2 денари за килограм предадено грозје

Влатко Зорба
Владата на вчерашната седница донесе одлука за нова дополнителна субвенција за килограм предадено грозје во регистрирани винарници. Висината на дополнителната субвенција оваа година ќе биде...
ЕКОНОМИЈА

Димковски: Лозарите ќе добијат двојно поголема дополнителна поддршка

Влатко Зорба
Двојно поголема дополнителна поддршка и не само за две, туку за четири сорти грозје, ќе добијат наскоро лозарите. Како што најави денеска министерот за земјоделство...