Таг : Тутун

Здравје и Храна

Производите со несогорлив тутун можат да бидат едно од решенијата за денталните проблеми предизвикани од пушењето

Влатко Зорба
Чадот од цигарите е одговорен за многу болести и промени на забите и усната празнина, од оние кои се од естетска природа, до многу посериозни,...
ЕКОНОМИЈА

Стомнароски: Почнавме преговори со откупувачите за повисоки цени по класи за новата реколта тутун

Александар Петровски
Сојузот на земјоделските здруженија ги почна разговорите со откупувачите за повисоки цени по класи за новата реколтата тутун. Ова беше најавено при денешната посета на...
МАКЕДОНИЈА

Откупот на тутунот за Димковски е при крај, Трипуновски реагира дека има големи количини што не се откупени

Stefanija Kuzmanovska
Откупот на тутунот завршува на крајот на овој месец. Според министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски досега се откупени 97 проценти од количините...
МАКЕДОНИЈА

Стомнарски: Тутунопроизводителите да не подлегнуваат на манипулациите дека тутунот нема да биде откупен (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Ги охрабрувам тутунопроизводителите кои имаат тутун за предавање, да не ги фаќа паника и да не подлегнуваат на манипулациите дека тутунот нема да биде откупен....
ЕКОНОМИЈА

Договорениот тутун до крајот на февруари ќе биде откупен од „Алијанс УАН“

Берта Китинска
Мултинационалната компанија „Алијанс УАН“ со седиште во Кавадарци до крајот на февруари, кога истекува и законскиот рок, ќе ја откупи договорена количина тутун. Ова му...
МАКЕДОНИЈА

МЗШВ: Целокупното договорено количество на тутун од реколтата 2019 ќе биде откупенo

Stefanija Kuzmanovska
Целокупното договорено количество на тутун ќе биде откупено, најавија откупните претпријатија на денешниот работен состанок на кој присуствуваа министерот за земјоделство и директорот на Државниот...
Политика

СДСМ: Нашите политики ја подигнаа откупната цена на тутунот на највисоко ниво во последните шест години

Влатко Зорба
„Мерките и политиките што ги спроведува СДСМ во земјоделството ја подигнаа откупната цена на тутунот на највисоко ниво во последните шест години. Просечната откупна цена...
ЕКОНОМИЈА

Откупени 80 отсто од реколтата тутун со досега највисока просечна цена од 222,5 денари

Влатко Зорба
Откупот на тутунот тече според динамиката и непречено. Досега се преземени 80 отсто од количествата по досега највисока просечна цена од 222,5 денари, рече министерот...
ЕКОНОМИЈА

Димковски: Очекуваме непречен откуп и висока просечна откупна цена на тутунот

Влатко Зорба
Денеска и официјално започна откупот на тутун од реколтата 2019-та. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на општина Прилеп, Илија...