СТАНДАРД life

Сугарески

ЕКОНОМИЈА

Николовски – Сугарески: Преку дигитализација и елиминирање на човечкиот фактор до помала корупција на граничните премини

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, денеска го посети граничниот...
ЕКОНОМИЈА

Царинската управа поднесе кривична за избегнување плаќање акциза за тутун во вредност од 4,7 милиони евра

Влатко Зорба
Царинската управа на Република Северна Македонија на 10.02.2021 година до Основното јавно обвинителство во Гевгелија поднесе кривична пријава против две правни лица со седишта во...
ЕКОНОМИЈА

Макрадули и Сугарески најавија поврзување на Пошта и Царина во еден систем за дигитализација на постапките

Влатко Зорба
Поштенскиот сообраќај има важна улога во царинското работење, бидејќи покрај пратките со писма, се врши праќање и на пакети кои се царинска стока. Оттаму е...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески нов директор на Царина

Влатко Зорба
На денешната седница, владата го именуваше Горан Сугарески за директор на Царинската управа. Сугарески дипломирал на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и...
ЕКОНОМИЈА

СБ го одобри првиот тендер за реализација на проектот за изградба и санација на локални улици и патишта во општините вреден 70 милиони евра

Влатко Зорба
Светска банка ни го одобри првиот тендер за реализација на проектот за изградба и санација на локални улици и патишта во општините вкупно вреден 70...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески и Спасовски: Градежната офанзива е нашиот одговор на запуштената и руинирана инфраструткрура што ја наследивме

Влатко Зорба
Претседателот на Владата Оливер Спасовски, заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска направија увид на повеќе делници од патната инфраструктура во југоисточниот...
КОМПАНИИ

Сугарески: Граѓаните да не купуваат или резервираат авиобилети

msp-admin
Министерот за транспорт Горан Сугаревски во интервју за ТВ 24 информираше дека субвенции за авиокомпаниите се исплаќаат за она што го имаат работено претходно и...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески: Ако е неопходно ќе се забрани транспортот на луѓе меѓу градови и села

Доколку е потребно ќе се забрани транспортот на луѓе меѓу градови и села, најави денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. – Владата има...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески најавува засилени градежни активности независно од изборниот процес

Влатко Зорба
Пуштање во употреба на првите 30 километри од автопатот Кичево – Охрид, обнова на локални патишта во должина од 450 километри, завршување на првата делница...
КОМПАНИИ

Сугарески во ССК: Сите инволивирани страни во системот треба да вложат максимални напори за зголемување на животниот стандард

msp-admin
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, оствари средба во Сојузот на стопански комори со Градежната комора на Македонија и Комората за геодетски работи. На...