СТАНДАРД life

инфраструктура

ЕКОНОМИЈА

Околу 700 милиони евра во инфраструктурни проекти во Североистокот, вкупните инвестиции долж Коридор 8 може да достигнат 2,5 милијарди евра

Влатко Зорба
Заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот,...
КОМПАНИИ

Европските автомобилски компании бараат инфраструктура за електрични автомобили

Влатко Зорба
Европските производители на автомобили се подготвени значително да ги намалат емисиите на стакленички гасови до 2030 година, доколку земјите од ЕУ се посветат на изградба...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески и Спасовски: Градежната офанзива е нашиот одговор на запуштената и руинирана инфраструткрура што ја наследивме

Влатко Зорба
Претседателот на Владата Оливер Спасовски, заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска направија увид на повеќе делници од патната инфраструктура во југоисточниот...