СТАНДАРД life

царина

Шоубиз

Шварценегер приведен на царина во Минхен: Платил казна од 35.000 евра за часовник од 20.000

Radmila Tasevska
Познатиот холивудски актер Арнолд Шварценегер (76) вчера беше приведен на аеродромот во Минхен бидејќи не го пријавил скапиот часовник Audemars Piguet, поради што морал да...
ЕКОНОМИЈА

Царина: Фирма од Крива Паланка не платила акциза од над 1,5 милиони евра

Влатко Зорба
Одделението за истраги при Царинската управа до Основното јавно обвинителство во Куманово поднесе кривична пријава против правно лице со седиште во Крива Паланка, поради основано...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Имаме царински стапки кои се пониски или повисоки од оние во ЕУ

Влатко Зорба
До крајот на март треба да излезе првичниот драфт на Царинскиот тарифник со одредени усогласувања на царинските стапки како што барааа компаниите, а драфтот за...
ЕКОНОМИЈА

Домашните овластени економски оператори ќе бидат меѓународно признати во ЦЕФТА

Влатко Зорба
Царинската управа на Република Северна Македонија ја заврши постапката за меѓународна валидација на Програмата за Овластен економски оператор (ОЕО), со што македонските ОЕО, покрај погодностите...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески нов директор на Царина

Влатко Зорба
На денешната седница, владата го именуваше Горан Сугарески за директор на Царинската управа. Сугарески дипломирал на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и...
КРИПТОВАЛУТИ

Финските власти ќе продаваат запленет Bitcoin вреден 79 милиони долари

Влатко Зорба
Финската царинска агенција се подготвува да заработи пари од Bitcoin токени поврзани со дрога, кои сега чинат десетици милиони долари. Со оглед на тоа дека...
ЕКОНОМИЈА

Царината ќе контролира: Со кодови ќе се следи движењето на акцизните стоки и лековите

Берта Китинска
Владата ја прифати денеска предлог-одлуката за воспоставување на систем што ќе го контролира Царинската управа, а ќе се спроведува преку јавно-приватно партнерство. Подзаконските акти треба да...
КОМПАНИИ

Битиќи: Царинските стапки треба да претрпат промени

msp-admin
Царинските стапки треба да претрпат промени и со четвртиот пакет мерки ќе го отвориме целосно царинскиот тарифник со цел негово усогласување со тарифите на Европската...
КОМПАНИИ

Зелените коридори го забрзуваат протокот на стоки во услови на коронакризата

msp-admin
Зелените коридори го забрзуваат протокот на стоки во услови на коронакризата и ќе продолжат да функционираат да ѝ помогнат на бизнис заедницата да стане поконкурентна,...
ЕКОНОМИЈА

Транспортерите бараат посебни пунктови за корона-тестови и продолжен рок за регистрација

Транспортерите бараат посебни пунктови за брзи корона-тестови и пролонгирање на рокот за регистрација на нивните возила до завршувањето на кризата. Во овој момент, како што...