Таг : Финска

СВЕТ

Финска против упатствата на СЗО за сеопфатно тестирање

Stefanija Kuzmanovska
Раководителот на финскиот институт за јавно здравје денеска порача дека насоките на СЗО со кои се повикуваат државите да тестираат што е можно повеќе луѓе,...
Вести СВЕТ

Откажани сите јавни собири во Финска, 109 лица се инфицирани со новиот коронавирус

Владата на Финска денеска поради новиот коронавирус препорача до крајот на мај да се откажат сите јавни собири со повеќе од 500 луѓе, изјави денеска...
ЕУ СВЕТ

Финската влада двојно ќе ја зголеми должината на платеното породилно отсуство за татковците

Финската Влада, предводена од најмладата премиерка на светот, 34-годишната Сана Марин, планира измени на законот со кој двојно ќе се зголеми должината на платеното породилно...
Компании и пазар

Идејата на Марин за 4-дневна работна недела е спроведена во други земји – и тоа со успех!

Влатко Зорба
Неодамна избраната премиерка на Финска, Сана Марин објави дека има намера да го намали бројот на работни денови и часови во текот на неделата во...
Забава МАГАЗИН

Неверојатен феномен – смрзнати топчиња прекрија плажа во Финска (ВИДЕО)

Елена Даскалова
На плажа на финскиот остров Хаилуото се појавија илјадници ретки „ледени јајца“, а фотографијата од овој феномен ја снимил фотографот Ристо Матила. „Бев на плажа...
Политика

Финска бара раздвојување на Северна Македонија и Албанија за преговорите

user3
По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето...
Политика

Пропадна компромисниот предлог на Финска за Северна Македонија

Влатко Зорба
Не поминаа заклучоците на финското претседателство на вечерашниот состанок во Луксембург на амбасадорите на земјите-членки на Европската унија, дознава Телма од извори од македонската влада...
Политика

Финска со компромис до Франција за започнување преговори со Северна Македонија

user3
Финска ќе понуди потчнување на претпристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, а во меѓувреме ќе се работи на усвојување на барањата на Франција во...
Политика

Заев – Хависто: Силна поддршка за проширувањето на ЕУ и за позитивна одлука во октомври

user4
Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто, на која била изразена поддршка за проширувањето на ЕУ, како и...