СТАНДАРД life
БИЗЛАЈФ

Зошто Финска е најпосакуваната земја за странски работници?

Финска прими повеќе од 5.300 апликации за еден месец откако понуди програма за мигранти работници во технолошката индустрија кои ќе можат да го пробаат животот во оваа скандинавска земја 90 дена.

Зошто и како една земја во северниот дел на Европа со 5,5 милиони жители, малку неразбирлива култура, непожелна клима и тешко совладлив јазик, се рангира толку добро во однос на бизнисот и меѓународниот пазар на трудот?

Програмата за 90-дневно пробно преместување со работа во Финска предизвика голем интерес, особено кај Канаѓаните, Британците и Американците, што го стави Хелсинки на мапата за локации за глобалните работници.

Според програмата, само 15 работници ќе имаат можност да живеат и работат во Финска три месеци заедно со своите семејства. Предностите што се нудат за избраните 15 кандидати се добредојде на аеродромот, помагање при првична ориентација, курс по финска култура, услови за далечинско работење, запознавање со локалните мрежи на продавници и други услуги – онлајн и офлајн, средени документи за престој и други искуства во запознавањето на Финска.

Успешните кандидати ќе добијат и понуди за аранжмани за сместување и згрижување на деца од училиште до градинка. Тие ќе треба сами да си го платат билетот, како и цената на сместувањето, иако и за тоа добиваат помош, но доколку нивното искуство биде позитивно на заемно задоволство и на Финците и на работниците од странство – тие ќе добијат помош во процесот на аплицирање за постојан престој во Финска.

Оваа кампања за привлекување работна сила и нови таленти, особено во технолошката индустрија, беше организирана од Хелсиншкиот деловен центар. Програмата, која беше затворена во декември минатата година, беше отворена за сите над 18-годишна возраст кои во моментов не живеат во Финска и исполнуваат други услови, иако приоритет им беше даден на граѓаните на САД. Според понудата, програмата за преселување започнува во текот на месец февруари, но има можности за прилагодување во зависност од условите и моменталната состојба на избраните кандидати.

Покрај сите поволности што ги нуди оваа програма, Американците, според британски „Гардијан“, биле особено заинтересирани не само за понудите за работа и условите за работа, туку и за универзалното здравствено осигурување, дарежливото родителско отсуство, рамнотежата помеѓу работата и животот. близина на природата, но и начинот на кој финската влада се справува со пандемијата предизвикана од коронавирусот.

Добри резултати во пандемија

Во Финска, бројот на лица заразени со вирусот е релативно мал во споредба со остатокот од Европа. Шведска најчесто се гледа како модел на скандинавските земји, но Финска покажа многу подобро во справувањето со вирусот. Во пролетта 2020 година, кога нагло се зголеми бројот на инфекции ширум светот, финската влада брзо реагираше и воведе двомесечни рестриктивни мерки за затворање. Патувањето до и од Хелсинки и околните области беше забрането. Училиштата и другите институции беа затворени, а рестораните ги следеа многу брзо.

Финска беше прва од Норвешка, Данска и Шведска што воведе мерки за затворање и со тоа постигна добри резултати во спречувањето на ширењето на вирусот.

Довербата во финската влада е голема – има малку спротивставување на мерките, за разлика од остатокот од Европа. Истражувањето на Европскиот парламент (ЕУ) во првата половина на минатата година покажа дека 73 проценти од испитаниците добро се справуваат со ограничувањата. Финска има и една од најниските стапки на смртност од КОВИД-19 во светот – 85 на милион жители.

Финска – најсреќната земја во светот

Три години по ред, Финска е рангирана како најсреќна земја во светот. Во Извештајот за светска среќа на Обединетите нации (ООН), Финска беше на прво место и во 2020 година.

Извештајот за среќа ги зема предвид факторите како што се очекувањата за здравствениот статус во животот, слободата да се прават избори во животот, бруто домашниот производ (БДП), великодушноста, социјалната поддршка меѓу пријателите, перцепцијата на корупцијата, како и неодамнешната емоционална состојба на испитаниците, билода е добра или лоша.

Финска со години добиваше пофалби од разни меѓународни тела за нејзината широка програма за социјални придобивки, ниско ниво на корупција, добро функционирачка демократија и вкоренето чувство за слобода и автономија.

Прогресивната даночна структура и распределбата на богатството му овозможи на универзалниот систем на здравствена заштита да цвета и, „зачудувачки“, како што напиша списанието „Форбс“ во својата анализа на Извештајот за среќа на ООН, повеќе од 80 проценти од Финците имаат доверба во својата полиција, што е далеку повеќе од довербата во полицијата во многу други држави.

Родовата еднаквост е исто така високо на списокот на приоритети на Финска во однос на намалување на родовиот јаз во платите, како и висококвалитетното образование. Финска е всушност единствената земја во развиениот свет каде татковците поминуваат повеќе време со училишни деца, отколку со мајки. Што се смета за доказ за прогресивноста на нацијата. За мајките кои избираат да останат дома, многу е вообичаено тоа да се прави со месеци, па дури и со години, да бидат присутни во клучните години од развојот на нивните деца.

Развојот на дигиталната технологија

Исто така, Финска веќе долго време има постигнато добри резултати во глобалната економија – таа создаде глобални брендови како што се Nokia, SMS технологија, Rovio (развивач на видео игри на Angry Birds), Supercell (креатори на Clash of Clans) или оперативниот систем со отворен извор Linux

Стартап индустријата во Финска вреди шест милијарди евра – оваа скандинавска земја има најголем број дигитални стартапи по глава на жител во светот.

Но, згора на сето тоа, Финска се бори да ја изгради својата работна сила во растечката дигитална индустрија.

„Имаме добар училишен систем и едуцираме многу инженери и програмери, но побарувачката е толку голема што едноставно не е доволна“, Јохана Хуре, од деловниот центар во Хелсинки, која ја организираше 90-дневната програма за тестирање мигранти во Финска.

„Не веруваме дека целата мудрост е концентрирана во Финска, ако имаме различни меѓународни таленти, тоа ќе помогне во ширењето на нашите најдобри идеи на глобално ниво“, рече Хуре.

За програма што нуди 90-дневен пробен живот во Финска, која привлече голем број заинтересирани луѓе за кратко време, Јоонас Хала од „Bussiness Finland“ за Гардијан изјави: „Беше одлична кампања за претставување на Финска. (…) Она што е добро е практичниот пристап. Ова е местото каде технолошкиот сектор навистина напредува – според една проценка, тој треба да создаде 50.000 нови работни места во 2021 година. Потребен ни е талент“.

Извор: slobodnaevropa.org

Поврзани вести

Кинескиот стана официјален јазик на Светската туристичка организација

Влатко Зорба

Прогласени најдобрите градови за работење од далечина, неколку се од соседството

Влатко Зорба

Американски рапер лансираше патики „со човечка крв“ (ФОТО)

Влатко Зорба