Стандард
КОМПАНИИ

Инвеститорите кои се обложуваа на пазарот загубија 91 милијарда долари во јануари

Заедницата на WSB (Wallstreetbets) верува дека пазарот со сребро се манипулира и дека и тука би можеле да доживеат „стискање“, што секако би им наштетило на некои од големите играчи на Волстрит.

Цената на една унца сребро на тој начин надмина 30 американски долари во понеделникот, првпат во последните осум години, со дневен раст од единаесет проценти, што е највисок во последните единаесет години. Трговците кои продавале сребрени монети пријавиле вонредна побарувачка и доцнења во испораката на сребро. Вчера беше проследено со исплаќање на добивката (среброто повторно падна на нивото од петокот), но слични флуктуации сè уште се очекуваат за некои благородни метали и производи, но далеку од екстремните, како за акциите од трета класа, како што е „GameStop“.

Додека ваквите ексцеси покажуваат колку може да биде ирационален и ужасно надуен пазарот (или барем одредени сегменти на пазарот) поради лудото печатење пари, оваа недела Волстрит повторно тргна нагоре. S&P 500 порасна за еден и пол проценти и во понеделникот и во вторникот. Средата веќе донесе мешани чувства.

За жал, за сите оние кои се обложуваат против пазарот, растот продолжува. Минатата година професионалните инвеститори со кратки позиции генерираа загуба од 243 милијарди, годинава дури 91 милијарда во јануари, но секако многу повеќе од заедницата на WSB за нивниот лош резултат е „виновна“ политиката на централната банка што обезбедува извонредна ликвидност.
Со таква плима, сè лебди на површината (читајте: сите инвестициски класи се приближуваат до рекордни нивоа).

Поврзани вести

Повеќе од 30 домашни и странски експерти кои ќе го пренесат своето искуство на третата годишна конференција за е-трговија

msp-admin

Mercedes го објави својот најмоќен сериски модел (ФОТО)

Влатко Зорба

БДП во еврозоната падна за 6,8 проценти во 2020 година

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!