Стандард

Волстрит

КОМПАНИИ

Волстрит брка уште една голема кинеска компанија

Влатко Зорба
Голема кинеска нафтена компанија која тргуваше на берзата на Волстрит со децении, стана последната жртва на тензиите меѓу Вашингтон и Пекинг. Имено, њујоршката берза во...
КОМПАНИИ

6 акции со кои тргуваат најискусните инвеститори од Волстрит

Влатко Зорба
Најбогатите инвеститори и успешни менаџери на хеџ фондови се одлучуваат за хартии од вредност на компании со различна големина, вредности и деловни активности. Иако дел...
КОМПАНИИ

Кошмар на Волстрит: Што ако се воведе данок на финансиска трансакција?

Влатко Зорба
Чичко Сем бара „ковчег злато“ што ќе ја ублажи болката од дефицитот вреден милијарди. Некои веруваат дека Волстрит може да го крие одговорот. Повеќе од...
КОМПАНИИ

Волстрит предупредува дека може да го напушти Њујорк по повеќе од два века

Влатко Зорба
Њујоршката берза предупреди дека може да ја напушти земјата доколку властите воведат данок на трансфер на акции. Волстрит директно се спротивстави на плановите на претседателската...
КОМПАНИИ

БИТКА НА ВОЛСТРИТ: Раст на акциите на „GameStop“ по укинувањето на ограничувањата во трговијата

Влатко Зорба
Акциите на „GameStop“ и другите, за кои до неодамна имаше „збрка“ на пазарот на капитал, поттикнат од социјалните мрежи, пораснаа во петокот, откако интернет-брокерот Robinhood...
КОМПАНИИ

Инвеститорите кои се обложуваа на пазарот загубија 91 милијарда долари во јануари

Влатко Зорба
Заедницата на WSB (Wallstreetbets) верува дека пазарот со сребро се манипулира и дека и тука би можеле да доживеат „стискање“, што секако би им наштетило...
АНАЛИЗИ

Давид против Голијат: Како поради Reddit се случи „совршена бура“ на Волстрит ?

Влатко Зорба
Историјата е напишана – со овие зборови еден корисник на Reddit ја опиша ситуацијата што во моментов се одвива околу компанијата за видео игри GameStop....
КОМПАНИИ

Кои се следните големи ризици според визионерите на Волстрит?

Влатко Зорба
Малкумина ги предвидоа огромните предизвици во оваа деценија – пандемијата, економскиот колапс, незадоволството во јавноста и политичките поделби низ целиот свет. Bloomberg Markets прашаа тројца...
КОМПАНИИ

Волстрит „падна“ поради политичката нестабилност во Вашингтон

Влатко Зорба
Берзанските индекси се лизнаа од рекордните нивоа во понеделникот на Волстрит, откако инвеститорите решија да повлечат дел од својата заработка од пазарот по наглиот пораст...
КОМПАНИИ

За 24 часа: „Волстрит“ реши да „исфрли“ кинески гиганти од берзата и потоа се откажа од својот план

Влатко Зорба
За само 24 часа, њујоршката берза ја смени својата одлука за тоа какво дејствие да преземе против неколку кинески гиганти, што и ги продаваат своите...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!