СТАНДАРД life

Бајден

Шоубиз

Дали Свифт повторно ќе го поддржи Бајден на изборите? Тој вели дека тоа е „доверливо“

Radmila Tasevska
Претседател на САД, Џо Бајден, гостин во емисијата на телевизиската мрежа NBC News во понеделникот вечерта, зборуваше за „теориите на заговор“ поврзани со него и...
КОМПАНИИ

Бајден се откажува од санкциите за „Северен тек 2“

Од почетокот бев против „Северен тек 2“. Но, кога ја презедов функцијата, гасоводот беше скоро завршен. Наметнувањето санкции сега би било контрапродуктивно за односите со...
КОМПАНИИ

Најбогатите Американци под Бајден го зголемија своето богатство за 195 милијарди долари

Богатството на 100-те најбогати Американци во првите сто дена од претседателствувањето на Џо Бајден се зголеми за 195 милијарди долари, според Блумберг. Вкупното богатство на...
КОМПАНИИ

Добрите момци од Волстрит не ја изградија Америка, рече Бајден

Влатко Зорба
Време е корпоративната Америка и еден процент од најбогатите Американци да го платат својот фер удел, рече американскиот претседател Џо Бајден во обраќањето пред Конгресот...
КОМПАНИИ

Бајден го зголемува данокот на најбогатите Американци

Влатко Зорба
Американскиот претседател Џо Бајден сака да го зголеми данокот на капитален приход за 0,3 проценти на најбогатите Американци, потврди во понеделникот Белата куќа. Зголемувањето на...
КОМПАНИИ

Инфраструктурниот план на Бајден го зголемува оптимизмот на Волстрит

Влатко Зорба
Обемниот инфраструктурен план на претседателот Џо Бајден, во услови на најголем раст на активности во фабриките во САД од 1983 година, дополнително ги зајакна позитивните...
КОМПАНИИ

Маск: Му предложив на Бајден да воведе данок на јаглерод, сметаше дека тоа е политички прекомплицирано

Влатко Зорба
Елон Маск, првиот човек на „Тесла“, навел дека ѝ предложил на администрацијата на Бајден воведување данок на јаглерод, но дека тие сметале дека ќе биде...
КОМПАНИИ

TikTok останува во Америка – Бајден ја запре правната постапка против кинеските апликации

Влатко Зорба
Претседателот на САД, Џо Бајден, ги запре правните постапки против TikTok и WeChat. Според Би-Би-Си, Доналд Трамп сметал дека двете апликации се закана за националната...
КОМПАНИИ

Шефот на Huawei сака да зборува со Бајден

Влатко Зорба
Основачот и извршен директор на Huawei, Рен Женгфеи повика на ресетирање на односите меѓу неговата компанија и САД. Според Си-Ен-Би-Си, Женгфеи изразил подготвеност да разговара...
КОМПАНИИ

Бајден најави мерки за опоравување на американскиот пазар на труд

Влатко Зорба
Џо Бајден во петокот објави дека ќе „дејствува брзо“ за да ги ублажи финансиските тешкотии на Американците предизвикани од пандемијата, повторувајќи ја подготвеноста за носење...