Стандард

Бајден

КОМПАНИИ

Бајден ќе замени 650.000 владини возила со електрични автомобили

Влатко Зорба
Претседателот на САД, Џо Бајден, во понеделникот потпиша извршна уредба со која се воведуваат построги правила на владината политика „купи американско“ и најави замена на...
КОМПАНИИ

4 начини на кои Бајден ќе се обиде да ја спаси американската економија

Влатко Зорба
Џо Бајден официјално е претседател на Соединетите држави, а за време на неговата кампања даде големи ветувања дека ќе ја обнови економијата и ќе го...
КОМПАНИИ

ОПТИМИЗАМ ПОРАДИ НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Рекорден раст на американската берза

Влатко Зорба
Вредноста на акциите на берзата во Њујорк во средата се искачи на рекордно високо ниво. Во извештајот на Си-Ен-Ен се наведува дека овој охрабрувачки раст...
БИЗЛАЈФ

Колку е богат новиот претседател и како Бајден ги заработи своите први пари?

Влатко Зорба
Минатата година дознавме дека американскиот претседател во заминување Доналд Трамп платил данок од 750 долари или помалку во последните неколку години и дека тој и...
АНАЛИЗИ

Кои се најголемите добитници и губитници на големиот план од стимулaции на Бајден?

Влатко Зорба
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден објави пакет стимулации од 1,9 трилиони долари и берзата не беше воодушевена. Пакетот може да биде премногу расипнички и професионалните...
КОМПАНИИ

Бајден: Не може да седиме со скрстени раце за време на економска криза

Влатко Зорба
Во време на економска криза, „не можеме да си дозволиме да седиме со скрстени раце“, рече во четвртокот идниот американски претседател Џо Бајден, истакнувајќи го...
АНАЛИЗИ

Дали мерките на Демократите ќе го променат 30-годишниот тренд на пораст на нееднаквоста во САД?

Влатко Зорба
Под нормални околности, би постоело едно големо прашање што доминира во умовите на инвеститорите денес – по неверојатната победа на демократските кандидати за Сенатот во...
АНАЛИЗИ

Бајден се подготвува за нов стимул на економијата откако Демократите го освоија Сенатот

Влатко Зорба
Откако Џо Бајден победи на претседателските избори во САД во ноември, радоста од неговата победа беше засенета од стравот дека ќе има републиканско мнозинство во...
КОМПАНИИ

Технолошките лидери ја слават победата на Бајден

msp-admin
Директорите и извршните директори во Силиконската долина му честитаа на избраниот претседател Џо Бајден и новоизбраната потпретседателка Камала Харис на победата на претседателските избори во...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!