Таг : тикток

Забава

ТикТок феномен: 16 години и четири милиони долари во банка

Stefanija Kuzmanovska
Чарли Дамелио има 16 години, живее во Конектикат и за една година направи империја на ТикТок, која ѝ донесе околу четири милиони долари. Јо следат...
Забава

Бујна русокоса е „пресекси за ТикТок“, еве зошто и ги бришат жешките снимки

Влатко Зорба
Бујната манекенка Нејлин Ешли (31) од Мајами го обвини ТикТок дека „ја дискриминирале поради нејзиното тело“ затоа што и ги отстраниле снимките кои биле „премногу...
Компании и пазар

Забранет „ТикТок“ за „неморална“ содржина

Влатко Зорба
Пакистанскиот регулатор за комуникации ја забрани апликацијата „ТикТок“, велејќи дека таа промовира „неморална“ содржина. Како што се наведува, пакистанските власти се обратиле до „ТикТок“ во...
МАГАЗИН

89-годишен доставувач на пици добил „бакшиш“ од 12.000 долари (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Дека социјалните мрежи не се само „токсично“ место докажува 89-годишниот човек кој доставува пица чиј живот се сменил во моментот кога на неговата домашна адреса...
Забава

Бизарен предизвик на „ТикТок“: Луѓето фрлаат деца како топки (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Најновиот опасен тренд стана вирален на Интернет, предизвикувајќи загриженост бидејќи родителите ги фрлаат своите деца како кошаркарски топки додека снимаат видео на „ТикТок“. На голем...
Компании и пазар

„ТикТок“ ги отфрла обвинувањата на САД за безбедносен проблем

Влатко Зорба
Кинеската апликација „ТикТок“ денес ја осуди американската одлука за забрана за нејзино работење во САД, наведувајќи дека ги дава сите гаранции во однос на почитта...
Технологија

„Youtube“ во Индија тестира апликација слична на „TikTok“

Влатко Зорба
„Youtube“ објави дека ќе тестира бета верзија на досега најголемата конкуренција на „TikTok“ во Индија. Ова е нова форма на видео-снимки на „Youtube“, наречена „Youtube...
Компании и пазар

Мнучин: Администрацијата на Трамп ќе ја провери понудата на „Оракл“ за „ТикТок“

Влатко Зорба
Американскиот секретар за финансии, Стивен Мнучин денес изјави дека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ќе ја провери понудата на „Оракл“ за купување на американските...
Компании и пазар

Доколку се согласат во Кина, Oracle ќе го купи американскиот дел од бизнисот на „TikTok“

Влатко Зорба
ByteDance и Oracle се договорија за деталите за стратешкото партнерство што му овозможува на „TikTok“ да продолжи да работи во САД, така што платформата не...
Компании и пазар

Одбиена понудата на Мајкрософт за купување на ТикТок

Stefanija Kuzmanovska
Понудата на американската технолошка компанија „Мајкрософт“ за купување на американскиот дел од видео апликацијата „ТикТок“ беше одбиена од кинеската компанија која е сопственик на таа...