СТАНДАРД life

тикток

КОМПАНИИ

Доколку се согласат во Кина, Oracle ќе го купи американскиот дел од бизнисот на „TikTok“

msp-admin
ByteDance и Oracle се договорија за деталите за стратешкото партнерство што му овозможува на „TikTok“ да продолжи да работи во САД, така што платформата не...
КОМПАНИИ

Одбиена понудата на Мајкрософт за купување на ТикТок

msp-admin
Понудата на американската технолошка компанија „Мајкрософт“ за купување на американскиот дел од видео апликацијата „ТикТок“ беше одбиена од кинеската компанија која е сопственик на таа...
КОМПАНИИ

Трамп: Нема да го продолжам рокот за продажба на ТикТок

msp-admin
Американскиот претседател Доналд Трамп денес изјави дека 15 септември останува крајниот рок до кога кинеската апликација за размена на кратки видео содржини ТикТок мора да...
КОМПАНИИ

„ТикТок“ доби нов сопственик? Треба да плати 30 милијарди долари!

msp-admin
Деновиве многу се зборува за познатата апликација „ТикТок“, за која американскиот претседател Доналд Трамп прогласи дека е шпионска и антиамериканска, алудирајќи на откривање на тајни...
КОМПАНИИ

„Мајкрософт“ добива конкуренција: „Оракл“ во игра за купување на „ТикТок“

msp-admin
Корпорацијата „Оракл“ од Калифорнија има можност да ја купи апликацијата „ТикТок“ на ниво на САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд, и веќе започна во прелиминарни...
КОМПАНИИ

„Твитер“ заинтересиран за купување на „ТикТок“

msp-admin
„Твитер“ стапил во контакт со кинеската компанија „БајтДенс“, сопственик на „ТикТок“, за да изрази интерес за преземање на американските операции и апликацијата за видео-споделување, пренесува...
КОМПАНИИ

Кина остро против на извршната наредба на Трамп против „ТикТок“ и „ВиЧет“

msp-admin
Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти во петокот дека остро се спротивставува на извршната наредба издадена од американскиот претседател Доналд Трамп во четвртокот, со која...
КОМПАНИИ

„Мајкрософт“ размислува целосно да го купи „ТикТок“

msp-admin
Извор во „Фајненшл тајмс“ тврди дека „Мајкрософт“ планира да го откупи целиот бизнис на „ТикТок“ ширум светот, и дека аквизицијата нема да биде ограничена само...
КОМПАНИИ

TikTok влегува во војна со „deepfake“ содржините

msp-admin
TikTok ги менува правилата на модерација, со цел да ги заштити корисниците од дезинформации. Новите одлуки дојдоа заради американските претседателски избори, а фокусот беше ставен...