Стандард

Тужба

ТЕХНОЛОГИЈА

Креаторите на Fortnite поднесоа тужба против Apple во Европа

Влатко Зорба
Epic Games е добро познато име меѓу љубителите на игри, бидејќи тие се развивачи на Fortnite. Ова е хит наслов кој е неверојатно популарен меѓу...
КОМПАНИИ

Xiaomi ги тужи Пентагон и Министерството за финансии на САД

Влатко Зорба
Кинеската корпорација v ги тужи американскиот Пентагон и Министерството за финансии за ставање на компаниите на црната листа, наводно, поврзани со кинеската војска. Кинескиот производител...
ЕКОНОМИЈА

Координативно тело: Во тужбата против Стопанска Банка поднесена од 430 акционери се бара надомест на штета за неисплатена дивиденда

Влатко Зорба
„Во Известувањето (https://www.seinet.com.mk/FileServer.aspx?file=58505) објавено од Стопанска Банка АД Скопје на страната на СЕИНЕТ на 22.01.2021, наведено е дека тужбата е поднесена од еден акционер. Тој...
ЕКОНОМИЈА

Судот ја усвои тужбата на акционерите на Стопанска Банка Скопје

Влатко Зорба
На 06.10.2020 Основниот граѓански суд Скопје објави пресуда со која ја усвои втората тужба (од вкупно три) на акционерите иматели на приоритетни акции на Стопанска...
КОМПАНИИ

Колективна тужба против Amazon: Ги „надувал“ цените на е-книгите?

Влатко Зорба
Читатели во неколку американски држави поднесоа колективна постапка против малопродажниот интернет гигант Amazon. Како што тврдат, Amazon, во договор со група издавачи, ги „надувал“ цените...
КОМПАНИИ

Тужба за компанија што тврдела дека нејзината облека е отпорна на Ковид-19

msp-admin
Австралиското регулаторно тело поднесе тужба против ланец продавници за спортска облека за жени под името Lorna Jane поради оглас во којшто тврди дека нивните хеланки...
КОМПАНИИ

Американската влада го тужи Facebook за монопол

msp-admin
Американската федерална комисија за трговија и 48 американски држави ја тужат компанијата Facebook за наводни прекршувања на законите што спречуваат создавање монополи. Главниот дел од...
КОМПАНИИ

Тужба против Фејсбук: Против социјалната мрежа се здружија повеќе од 40 американски држави

msp-admin
Повеќе од 40 американски сојузни држави и Федералната комисија за трговија на САД поднесоа тужба против „Фејсбук“ за нарушување на слободниот пазар. Државната обвинителка на...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!