СТАНДАРД life

Најк

БИЗЛАЈФ

„Nike“ поднесе тужба поради „сатанските патики“

Влатко Зорба
„Nike“ поднесе тужба против уметничкиот колектив MSCHF за контроверзните „сатански патики“ кои содржат капка човечка крв. Патиките, кои чинат 1.018 долари, а на кои има...
БИЗЛАЈФ

Американски рапер лансираше патики „со човечка крв“ (ФОТО)

Влатко Зорба
Еден од најпознатите американски рапери, Лил Нес Х, лансираше „сатански патики“ – модификација на познатиот модел „Nike Air Max 97“, со бронзен пентаграм, превртен крст...
КОМПАНИИ

Кина ги бојкотира H&M и Nike поради со скандалот со производство на памук

Влатко Зорба
Државните медиуми, корисниците на социјалните мрежи и познатите „ендорсери“ од Кина повикаа на бојкот на брендовите H&M и Nike во врска поради скандалот со присилната...
БИЗЛАЈФ

Реклама на Nike, посветена на мајчинството, се претвори во хит (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Ако барате секојдневна инспирација, оваа нова реклама на Nike треба да заврши работа. Откако пушти вежби за бремени жени и мајки, компанијата за спортска облека...
БИЗЛАЈФ

Коби Брајант планирал разделба со „Најк“ и нова револуционерна компанија

Влатко Зорба
На крајот на неговата блескава кариера, НБА sвездата Коби Брајант и спортските производи на „Најк“ беа неразделно поврзани. Или така се чинеше. Скоро една година...