СТАНДАРД life

тикток

КОМПАНИИ

„Мајкрософт“ го презема „ТикТок“ уште од септември

msp-admin
Американскиот ИТ гигант „Мајкрософт“ потврди дека е во преговори со кинеската технолошка компанија „БајтДенс“ за да ја преземе нивната апликација за објавување кратки видеа на...
ТЕХНОЛОГИЈА

TikTok ја изгуби титулата на најпопуларна апликација

msp-admin
Со месеци TikTok беше најпреземена апликација за iPhone. Оваа апликација ги воодушеви младите луѓе, а за време на пандемијата на коронавирус, за многумина беше главен...
КОМПАНИИ

Профитираа поради короната: Приходите на сопствениците на „Тикток“ зголемени за 130 отсто

msp-admin
Компанијата со седиште во Пекинг ByteDance, сопственик на апликацијата „Тикток“, оствари приход од околу 40 милијарди јуани (5,64 милијарди долари) во првиот квартал, јави „б92“....