Стандард

Корона

КОМПАНИИ

Корона-кризата го зголеми германскиот долг на рекордно ниво

Влатко Зорба
Поради пандемијата на коронавирус, Германија ќе преземе нови, поголеми долгови, од кога и да било порано. Вкупно, настанаа нови долгови во вкупна вредност од 130,5...
КОМПАНИИ

Pfizer произведе повеќе од 70 милиони дози на вакцина против Ковид-19

Влатко Зорба
Pfizer и нејзиниот германски партнер BioNTech произведоа повеќе од 70 милиони дози вакцина против Ковид-19 до крајот на 2020 година, објави во вторникот извршниот директор...
АНАЛИЗИ

Ќе заврши ли подемот на Игрите во 2021 година?

Влатко Зорба
Иако повеќето компании се разбирливо задоволни што го гледаат изминувањето на 2020 година, компаниите за видео игри може да имаат измешани чувства, пишува Ден Галагер...
КОМПАНИИ

КОРОНАТА НЕ ИМ МОЖЕ НИШТО: 7 бизниси на кои пандемијата им донесе невиден профит

Влатко Зорба
Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, некои индустрии доживеаа вистински пад, како што се туризам, угостителство или транспорт, додека други практично „процветаа“ – достава на...
КОМПАНИИ

Дури и најсилната европска економија не е отпорна на короната, загрозени 15% од компаниите

msp-admin
Кризата предизвикана од коронавирусот го загрозува опстанокот на 15 отсто од германските компании, покажуваат резултатите од најновото деловно истражување, спроведено од институтот ИФО во ноември....
ЕКОНОМИЈА

„Црн петок“ во Македонија – попусти или маркетинг трик?

Берта Китинска
Познатиот  „Црн петок“ започна во САД, а потоа се прошири на целиот свет. И покрај моменталната епидемиолошка состојба, годинава, „црниот петок“ во нашата земја не...
КОМПАНИИ

Џек Ма: Кинескиот тајкун кога короната го направи среќен

msp-admin
Џек Ма, основачот на технолошкиот гигант за електронска трговија Алибаба, го задржа статусот на најбогат кинески тајкун оваа година. Благодарение на панемијата на коронавирус, зголемен...
ЕКОНОМИЈА

„Кратер“ од 28 трилиони долари во светскиот БДП поради влијанието на короната

Stefanija Kuzmanovska
Годинешните податоци за Бруто домашниот производ (БДП) потсетуваат на Големата депресија од 30-тите години на минатиот век, според Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), кој предупреди на...
КОМПАНИИ

Минхенска пивница ќе добие отштета од осигурителна компанија поради короната

msp-admin
Германски суд пресуди дека осигурителна компанија која стои зад еден минхенски ресторан ќе мора да му исплати отштета, за загубите предизвикани на почетокот од оваа...
КОМПАНИИ

На вистинско место во вистинско време: Индустрии на кои короната позитивно влијаеше

msp-admin
Неодамнешната студија на Invezz открива 11 индустрии кои биле најпозитивно погодени од Ковид-19. Во време на економска криза на некои индустрии бизнисот им процвета. На...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!