Таг : Корона

МАКЕДОНИЈА

Нови 46 случаи позитивни на Ковид 19, бројката достигна 430 заразени

Берта Китинска
Во изминатите 24 часа регистрирани се 46 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје-13, Куманово-23, Дебар-2, Прилеп-1, Тетово-2, Велес-2, Гостивар -1, Гевгелија -2....
МАКЕДОНИЈА

Од коронавирусот излекувана е единствената пациентка од Гостивар

Берта Китинска
Од општата болница „Д-р Ферид Мурад“ вечерва информираа дека контролниот тест на единствената регистрирана пациентка од Гостивар со коронавирус е негативен и таа е излекувана,...
СВЕТ

Суспендирано производство на мексиканското пиво „Корона“

Stefanija Kuzmanovska
Мексиканската влада оваа недела објави вонредна состојба поради епидемијата на коронавирусот и нареди прекинување на несуштинските производствени активности во земјата. Според вчерашните податоци, 1.510 луѓе...
МАКЕДОНИЈА

Иницијатива за печатење медицинска опрема: Дневно се печатат по илјада заштитни маски на 3D принтери

Берта Китинска
Во изминативе неколку дена екипата на иницијативата за печатење медицинска опрема успеа капацитетот за производство да го зголеми на 1000 заштитни маски на ден, со...
Хроника

Скопјанец заболен со коронавирусот се шетал низ Охрид

Берта Китинска
Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.А.(44) од...
МАКЕДОНИЈА

Приватните клиники ќе прават тестови на молекуларно ниво кои ги признава Институтот за јавно здравје

Берта Китинска
Директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев, смета дека  тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ дека Владата прави профит од тестовите за коронаврусот  се  „чист политички опортунизам и...
МАКЕДОНИЈА

Здравствениот систем подготвен за пикот од епидемијата што се очекува на крајот на април

Берта Китинска
Здравствениот систем во земјава е подготвен да прими многу поголем број пациенти отколку што сега се третираат во болниците, а спремен е и за пикот...
МАКЕДОНИЈА

Видео: Скопјанката која се излечи од коронавирусот од дома пее за сите медицински лица и пациенти

Берта Китинска
Михаела Јаневска од Скопје е едена од 12-те пациенти во земјата кои го победија коронавирусот и се пуштени дома. Таа на својот Фејсбук профил сними...
ЕКОНОМИЈА

Нов економски пакет: Исплата на плата на работниците, помош за спортистите и уметниците

Берта Китинска
Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење...