СТАНДАРД life

Производство

КОМПАНИИ

Банкарските гиганти ги „напуштаат“ производителите на фосилни горива

Влатко Зорба
Водечките светски банки го намалија финансирањето на производителите на фосилни горива за девет проценти во пандемиската 2020 година, по тригодишен период на раст, покажаа истражувањата....
КОМПАНИИ

Кина за 3 пати го зголеми производството на вакцини од почетокот на февруари

Влатко Зорба
Дневното производство на вакцини против Ковид-19 во Кина достигна околу пет милиони дози, три пати повеќе од 1,5 милиони дози што ги имаше на 1...
КОМПАНИИ

Русија договорила производство на Спутник V во ЕУ

Влатко Зорба
Русија денес објави дека постигнала договори за производство на вакцината Спутник V против коронавирус со „компании од Италија, Шпанија, Франција и Германија“ во очекување на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Новите МекБук модели во масовно производство од втората половина на годината

Влатко Зорба
„Никеи Азија“ предупредува на нови информации, кои се однесуваат на плановите на „Епл“. Откако од овој медиум дојде информацијата дека компанијата од Купертино планира да...
ЕКОНОМИЈА

Се работи на олеснување на критериумите за аплицирање и исплата на финансиска поддршка за производствените компании

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, министерот за економија, Крешник Бектеши, директорите на Агенцијата...
КОМПАНИИ

Тесла привремено го прекинува производството во Калифорнија?

Влатко Зорба
Тесла ги извести работниците дека привремено ќе прекине дел од производството во фабриката за монтажа на автомобили во Калифорнија, објави денес агенцијата Блумберг, повикувајќи се...
КОМПАНИИ

Huawei го преполовува производството на паметни телефони?

Влатко Зорба
Една и пол година, кинескиот производител на технологија Huawei е на црната листа на Министерството за трговија на САД. Оттогаш, на американските компании им е...
КОМПАНИИ

Белгија има стратешка улога во производството на вакцини

Влатко Зорба
Белгија, мала земја со висока репутација во научни истражувања и фармација, има стратешка улога во глобалната борба против пандемијата Ковид-19. Фармацевтските гиганти се натпреваруваат во...
ЕКОНОМИЈА

Државна помош за земјоделските стопанства кои се занимаваат со тутунско производство

Влатко Зорба
Владата на Република Северна Македонија на 43 редовна седница ја разгледа и усвои Стратегијата за производство на тутун за период 2021-2027 година, со акционен план....
КОМПАНИИ

„Хјундаи“ повлекува дел од своето производство од САД

Влатко Зорба
Јужнокорејската компанија „Хјундаи“ донесе одлука да повлече дел од производството од САД и да го врати во земјата со цел да ја задржи работната сила...