22.8 C
Скопје
24 септември, 2023
СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Huawei го преполовува производството на паметни телефони?

Една и пол година, кинескиот производител на технологија Huawei е на црната листа на Министерството за трговија на САД. Оттогаш, на американските компании им е забрането да тргуваат со групацијата од Шенжен и да ги снабдуваат со своите производи. Откако регулативата беше суспендирана неколку пати од Соединетите држави, написот на јапонската новинска страница „Никеи Азија“ покажува колку ова влијаеше на просперитетниот бизнис на паметни телефони на Huawei.

Компанијата ги извести своите добавувачи дека годинава ќе нарача 60 проценти помалку компоненти од нив отколку претходната година. Според „Никеи Азија“, овие материјали треба да бидат доволни за производство на 70 до 80 милиони паметни телефони. Тоа би бил драматичен пад од 189 милиони уреди што Huawei ги испрати во 2020 година и само една третина од приближно 240 милиони паметни телефони што Huawei успеа да ги лансира во 2019 година, покажуваат податоците на „Статиста“.

Групата успеа да остане во живот со помош на навремено акумулирани залихи на микрочипови и компоненти. Сепак, во август, Ричард Ју, раководител на одделот за потрошувачка електроника „Huawei Consumer Group“, предупреди дека групата е во опасност да остане без чипови. Huawei развива свои процесори со брендот Kirin за своите паметни телефони, но досега се потпираше на американската технологија за нивно производство.

Според аналитичката група IDC, компанијата падна од челната позиција како најуспешен производител на паметни телефони во светот на второто место. Уделот на пазарот на Huawei падна од 20,2% на 14,6%. Покрај тоа, на крајот на 2020 година, групата се раздели со својот бренд за паметни телефони Honor, чија главна цел беше да помогне во привлекувањето на млади потрошувачи кон производите на Huawei. Honor ја стекна кинески конзорциум на компании.

Кинеските надежи дека инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на САД ќе ја олабави американската линија кон Кина и кинеските компании не се реализираа. Бајден објави пред да ја преземе функцијата дека планира да ги задржи дополнителните царини наметнати од Трамп на кинеските производи и другите мерки во контекст на трговскиот конфликт.

По првичниот разговор меѓу кинескиот претседател Си Џинпинг и Џо Бајден, тие ја истакнаа важноста на кинеско-американската соработка, но во исто време, Бајден ја истакна неговата непроменлива цврста политика, што не е добра вест за Huawei.

Huawei сè уште не го коментирала написот на „Никеи Азија“.

Поврзани вести

Во 2020 година изградени 106 нови облакодери, Дубаи лидер

Влатко Зорба

Зошто е добро да започнете бизнис по четириесеттата

msp-admin

Во владата ќе се потпише договор за закуп на земјиште со турската компанија „Пурпласт“

msp-admin