СТАНДАРД life

Паметни телефони

КОМПАНИИ

Huawei го преполовува производството на паметни телефони?

Влатко Зорба
Една и пол година, кинескиот производител на технологија Huawei е на црната листа на Министерството за трговија на САД. Оттогаш, на американските компании им е...
ТЕХНОЛОГИЈА

Паметните телефони можат да предизвикаат деменција

msp-admin
Честата употреба на компјутери и паметни телефони предизвикува замор на мозокот, што доведува до развој на депресија и деменција кај луѓето, се вели во студијата...
КОМПАНИИ

Xiaomi пушта фабрика за паметни телефони во Пекинг

msp-admin
Xiaomi има изградено супер-фабрика за производство на смартфони во специјалната економска зона во Пекинг. Оваа недела потпретседателот на компанијата и лидер на брендот Редми, Лу...
КОМПАНИИ

Намалени продажбите на паметни телефони во САД во третиот квартал

msp-admin
Компанијата за пазарни анализи, Counterpoint Research ги сподели своите првични податоци за развојот на пазарот на паметни телефони во САД во третиот квартал од годината....
КОМПАНИИ

HTC: Престанавме да создаваме иновации во паметните телефони

msp-admin
„HTC престана да создава иновации во хардверот за паметните телефони“, прокоментира новиот извршен директор на компанијата, Ив Мејтрес, пред „ТекКранч“. Тој рече дека компаниите како...