СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

HTC: Престанавме да создаваме иновации во паметните телефони

„HTC престана да создава иновации во хардверот за паметните телефони“, прокоментира новиот извршен директор на компанијата, Ив Мејтрес, пред „ТекКранч“.

Тој рече дека компаниите како Apple, Samsung и Huawei направиле неверојатна работа инвестирајќи во нивниот хардвер.

„Не го сторивме тоа затоа што инвестиравме во иновации во виртуелната реалност“, вели Мејтрес.

HTC со години се бори со проблемите. Во вториот квартал, тајванскиот производител на хардвер објави петти последователен квартал во загуба. Минатиот јули, тој скрати четвртина од својот персонал. Во 2011 година, компанијата имаше 11% од глобалната продажба на паметни телефони, а сега влегува во колоната „други“ во извештаите за индустријата.

Според новиот извршен директор, таа не проценила кога е вистинското време за инвестирање, што е сериозна грешка за која моментно плаќа. Сепак, според неговите зборови, HTC сè уште „има толку многу средства во однос на иновациите и тим“ што тој верува дека организацијата оди кон закрепнување.

Во овој случај, под погрешен момент, Мејтрес мисли на одлуката на HTC да ги фокусира повеќето свои ресурси за истражување и развој на виртуелната реалност. Според него, сепак, предлозите на HTC во оваа област ќе ги надминат мобилните телефони во рок од пет години.

„Ќе сториме сè што можеме за да го скратиме овој период, но улогата на клиентите е клучна“, вели Мејтрес. „Како луѓето почнуваат да ја користат вашата технологија, сите знаеме дека тоа е апсолутно клучно. На крајот на краиштата, ние сме соочени со луѓе, кои се соочуваат со нешто сосема ново, сосема необично, што е виртуелно“, додава тој.

Од гледна точка на бизнисот за мобилни телефони, Мејтрес прокоментира дека 5G е моторот на растот.

Севкупно, извршниот директор останува оптимист во врска со враќањето на компанијата кон профитабилност.

Поврзани вести

Рекордна загуба на Renault, најавена тешка година

Влатко Зорба

Актуелната листа на најпопуларни автомобили покажува дека Европа се повеќе вози „на батерии“

Влатко Зорба

Стапката на невработеност во САД падна на 13,3 проценти во мај

msp-admin