Стандард
КОМПАНИИ

Намалени продажбите на паметни телефони во САД во третиот квартал

Компанијата за пазарни анализи, Counterpoint Research ги сподели своите првични податоци за развојот на пазарот на паметни телефони во САД во третиот квартал од годината. Оттаму, тие забележаа пад од 4% на годишна база во август на 11,3 милиони уреди, а во јули и август како целина, падот е уште посериозен – 10%.

Во септември, најмногу испорачани паметни телефони има Apple, чијашто серија iPhone 11 уживаше поголем интерес од минатогодишните модели. Во претпродажба и во првата недела од лансирањето, iPhone 11 Pro Max беше најбаран, но Counterpoint очекува ова да се промени во наредните месеци во корист на основниот iPhone 11.

Меѓу понудите од телекомите со Android, најпопуларен е Samsung Galaxy S10, но побарувачката постепено се намалува, со зголемен интерес за моделите Galaxy A – A10e, A20 и A50. Интересно е што продажбата на сериите Galaxy Note10 е помала од очекуваната и пониска од онаа на Galaxy Note9. Најпродаван паметен телефон 5G во САД е Galaxy S10 5G, но Counterpoint известува за ограничен влез на технологијата.

Поврзани вести

Идејата на Марин за 4-дневна работна недела е спроведена во други земји – и тоа со успех!

msp-admin

Во Британија без бензински и дизел автомобили од 2030 година

msp-admin

Лондон го надмина Њујорк како град со најголема концентрација на милионери на планетата

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!