СТАНДАРД life

Депресија

Здравје

Депресијата може да биде директна причина за дијабетес тип 2, покажуваат истражувањата

Urednik
НОВО генетско истражување на британските научници покажа дека депресијата може да биде директна причина за развој на дијабетес тип 2. Во светот од дијабетес боледуваат...
Здравје

Секојдневното консумирање на оваа храна го намалува ризикот од депресија

Radmila Tasevska
Едно неодамнешно истражување покажува дека јадењето јаткасти плодови може да има изненадувачки придобивки за нашето ментално здравје, пренесува New York Post. Истражувањето, чии резултати беа...
Здравје

Со оваа храна ќе заборавите на депресијата

Radmila Tasevska
Динамичното секојдневие, постојаниот стрес и многу други различни фактори можат да влијаат на нашето ментално здравје. Кога стресот и заморот се акумулираат, често почнуваат да...
ТЕХНОЛОГИЈА

Научници создадоа метод кој предвидува депресија и биполарно растројство

Влатко Зорба
Австралиски научници го привлекоа вниманието на светската научна заедница со импресивен проект. По серија тестови, тим невролози го создадоа првиот тест со кој ефикасно се...
ТЕХНОЛОГИЈА

Паметните телефони можат да предизвикаат деменција

msp-admin
Честата употреба на компјутери и паметни телефони предизвикува замор на мозокот, што доведува до развој на депресија и деменција кај луѓето, се вели во студијата...