Таг : научници

Здравје и Храна

Според научниците, ова е клучен витамин во борбата против Ковид-19?

Stefanija Kuzmanovska
Витаминот Д игра важна улога во нашето тело – се согласуваат научниците. Тежок недостаток на овој витамин, особено под вредноста од 12 нанограми на милилитар...
Вести

Научници: Луѓето треба да го намалат контактот со дивите животни, панголините не се извор на инфекцијата?

Генетско истражување покажува дека панголините (вид на цицачи) и лилјаците, а можеби и некои други видови, најверојатно, го инкубирале новиот коронавирус пред да се рашири...
Вести

Коронавирусот мутирал во повеќе од 30 видови, тврдат кинески научници

Влатко Зорба
Истражувачи од универзитетите во кинеската провинција Жеџијанг тврдат дека коронавирусот мутирал во повеќе од 30 видови, и дека ова делумно го објаснува фактот дека однесе...
Технологија

Коронавирус: Научниците ги оценуваат тврдењата за 5G технологијата како „целосна глупост“

Stefanija Kuzmanovska
Научната заедница ги осуди теориите на заговор кои тврдат дека 5G технологијата помага во ширење на коронавирусот. Видео-клипови се шират низ социјалните мрежи прикажувајќи како...
Вести СВЕТ

Израелските научници тврдат: Лекот за коронавирус ќе биде готов за 90 дена!

Израелските научници велат дека првата вакцина против коронавирус ќе биде претставена за само неколку недели. Лекот, наводно, ќе биде достапен 90 дена по завршувањето на...
Технологија

Научници откриле како да предвидат земјотреси

Влатко Зорба
Научници откриле како да ги предвидат земјотресите со помош на мали и привремени промени во гравитацијата на Земјата. Ова ќе им овозможи да ја предвидат...
Забава МАГАЗИН

Научниците открија зошто имаме кошмари

Благодарение на развојот на технологијата, напредна изучувањето на мозочните активности за време на спиењето, па научниците и психолозите ширум светот ги објавија своите резултати. Но...
Вести СВЕТ

Озонската дупка е сè помала, но мора да бидеме внимателни

Влатко Зорба
Дупката во стратосферата над Антарктикот е најмала во последните 30 години, но сепак треба да ја гледаме како аномалија, велат научниците. – Опоравувањето на озонскиот...